Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

20221012 0212 października dla wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego ma jednoznaczne skojarzenia. W czasie II wojny światowej tego dnia w 1943r. doszło do bitwy pod Lenino. Ze strony sojuszników walczących z hitlerowskim najeźdźcą weszła do walki, dopiero co sformowana polska 1. Dywizja Piechoty. Walcząc w składzie 33. Armii wojsk radzieckich 1.DP osiągnęła początkowo znaczące sukcesy, jednak bez pełnego wsparcia sąsiednich jednostek radzieckich oraz wsparcia artyleryjskiego i lotniczego toczyła walki z wojskami niemieckimi ze zmiennym szczęściem do godzin nocnych z 13 na 14 października. W wyniku działań poniosła duże straty w ludziach i sprzęcie i została zluzowana i wycofana do drugiego rzutu 33. Armii. Bitwa ta była pierwszym starciem z hitlerowskimi wojskami tak dużej jednostki polskiej od czasu kampanii wrześniowej w 1939r. Dla uczczenia tej bitwy żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej władze PRL ustanowiły w 1950r. dzień 12 października Świętem Wojska Polskiego. Wojsko Polskie obchodziło to święto do 1989r. Członkowie naszego Stowarzyszenia corocznie spotykają się w tym dniu, aby uczcić pamięć tej bitwy i poświęcenia żołnierza polskiego w dążeniu do wolności, a przede wszystkim do wyzwolenia Ojczyzny spod niemieckiego okupanta.

W tym roku również się spotkaliśmy. Zwyczajowo spotkanie odbyło się w restauracji Olimp. Chęć spotkania się w szerszym gronie emerytowanych20221012 06 oficerów Wojska Polskiego zdopingowała nas do zebrania się z okazji byłego święta Wojska Polskiego i uczczenia rocznicy bitwy pod Lenino i byłego święta Wojska Polskiego. W spotkaniu uczestniczyło 24 członków Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście. Prezes Stowarzyszenia kolega Rochmankowski nawiązał do rocznicy historycznej bitwy, jej znaczenia, bardziej symbolicznego, niż militarnego, choć okupionego krwią poległych i rannych żołnierzy polskiej dywizji. Wspomniał również o historycznym już dniu 12 października, obchodzonym w okresie PRL-u jako święto Wojska Polskiego. Po wystąpieniu prezesa Stowarzyszenia kolegi Rochmankowskiego został wręczony medal Stowarzyszenia i legitymacja członkowska.

Prezes Rochmankowski przedstawił propozycję zaopatrzenia się w krawaty „klubowe” z emblematem stowarzyszenia oraz uszycia garniturów klubowych, również ozdobionych emblematami świadczącymi o przynależności do naszego stowarzyszenia.

20221012 11W dalszej części dyskutowaliśmy nad kształtem i wyglądem emblematów i wyrażaliśmy aprobatę na propozycję Prezesa i Zarządu o zaopatrzeniu się w garnitury i krawaty „klubowe”, jak również na temat wydarzeń związanych z bitwą pod Lenino, samej bitwy, jej przebiegiem i wynikach. Były też wspomnienia dotyczące obchodów Święta Wojska Polskiego w minionych latach, służby w jednostkach garnizonu leszczyńskiego, strzelaniach rakietowych na poligonie radzieckim (Aszałuk) oraz polskim (Wicko Morskie).

Imieniny

Piątek, 22-09-2023, Imieniny obchodzą Joachim, Joachima, Maurycy
Do końca roku pozostało: 101 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2402486
DzisiajDzisiaj406
WczorajWczoraj474
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2022
Bieżący miesiącBieżący miesiąc12672
WszyscyWszyscy2402486