12 października dla wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego ma jednoznaczne skojarzenia. W czasie II wojny światowej tego dnia w 1943r. doszło do bitwy pod Lenino. Ze strony sojuszników walczących z hitlerowskim najeźdźcą weszła do walki, dopiero co sformowana polska 1. Dywizja Piechoty. Walcząc w składzie 33. Armii wojsk radzieckich 1.DP osiągnęła początkowo znaczące sukcesy, jednak bez pełnego wsparcia sąsiednich jednostek radzieckich oraz wsparcia artyleryjskiego i lotniczego toczyła walki z wojskami niemieckimi ze zmiennym szczęściem do godzin nocnych z 13 na 14 października. W wyniku działań poniosła duże straty w ludziach i sprzęcie i została zluzowana i wycofana do drugiego rzutu 33. Armii. Bitwa ta była pierwszym starciem z hitlerowskimi wojskami tak dużej jednostki polskiej od czasu kampanii wrześniowej w 1939r. Dla uczczenia tej bitwy żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej władze PRL ustanowiły w 1950r. dzień 12 października Świętem Wojska Polskiego. Wojsko Polskie obchodziło to święto do 1989r. Członkowie naszego Stowarzyszenia corocznie spotykają się w tym dniu, aby uczcić pamięć tej bitwy i poświęcenia żołnierza polskiego w dążeniu do wolności, a przede wszystkim do wyzwolenia Ojczyzny spod niemieckiego okupanta.
W tym roku również się spotkaliśmy. Tym razem spotkanie odbyło się w restauracji Olimp. Biorąc pod uwagę warunki pandemii i ograniczone zarówno możliwości, jak i chęci do spotykania się w szerszym gronie, wyjątkowo w spotkaniu uczestniczyło 28 członków Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście. Prezes Stowarzyszenia kolega Rochmankowski nawiązał do rocznicy historycznej bitwy, jej znaczenia, bardziej symbolicznego, niż militarnego, choć okupionego krwią poległych i rannych żołnierzy polskiej dywizji. Wspomniał również o historycznym już dniu 12 października, obchodzonym w okresie PRL-u jako święto Wojska Polskiego. Po wystąpieniu prezesa Stowarzyszenia kolegi Rochmankowskiego zostały wręczone medale Stowarzyszenia, legitymacje członkowskie, upominki i listy gratulacyjne dla członków Stowarzyszenia, w tym również jubilatów.
Dalsza część spotkania upłynęła na szerokich i gorących dyskusjach na temat wydarzeń związanych z bitwą pod Lenino, samej bitwy, jej przebiegiem i wynikach. Były też wspomnienia dotyczące obchodów Święta Wojska Polskiego w minionych latach, służby w jednostkach garnizonu leszczyńskiego, strzelaniach rakietowych na poligonie radzieckim (Aszałuk) oraz polskim (Wicko Morskie).