Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

Około dwa lata temu Prezes naszego Stowarzyszenia wystąpił na posiedzeniu Zarządu z inicjatywą wyróżniania członków Stowarzyszenia, którzy ukończyli 80 i 90 lat poprzez uhonorowanie Jubilata przez Prezydenta Miasta Leszna. Spotkała się ona z pełną akceptacją Zarządu, popartą uchwałą. W 2017 roku taka okazja nadarzyła się w kwietniu, kiedy to swoje 90-te urodziny obchodził jeden z członków naszego Stowarzyszenia kol. Jan Zbozień. Jednak ze względu na zły stan zdrowia jubilata do uroczystości w ratuszu nie doszło. Jednak w lutym 2018 roku powstała okazja do uhonorowania innego członka naszego Stowarzyszenia, który 25 lutego 1928 roku obchodził 90-te urodziny - kol. Huberta Kubiaczyka. W piątek, 23 lutego 2018 roku do ratusza miejskiego w Lesznie Prezydent Miasta Leszna uroczystość. Łukasz Borowiak zaprosił i uhonorował dostojnego jubilata wraz z najbliższą rodziną oraz członkami naszego Stowarzyszenia.

W dniu 29 października byliśmy świadkami następnej pięknej uroczystości – 80-lecia urodzin kpt. rez. Bolesława Szudejki, członka naszego Stowarzyszenia, ale przede wszystkim wybitnej osobistości Miasta Leszna i regionu leszczyńskiego. W obecności członków naszego Stowarzyszenia Prezydent Miasta Leszna oraz zebrani goście złożyli jubilatowi gratulacje i życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Jubilat otrzymał nagrodę książkową od Stowarzyszenia, wiązanki kwiatów, jak również pamiątkowe dyplomy. Był również urodzinowy tort, kawa i ciasto. W miłej, kameralnej atmosferze dostojny Jubilat poproszony został o przywołanie wspomnień z okresu swojej służby wojskowej, ale również z działalności zawodowej – jako lekarz medycyny oraz działalności społecznej w rejonie leszczyńskim. Była to, dla wszystkich obecnych, mała, acz pasjonująca, lekcja historii służby, pracy i społecznego zaangażowania, okraszona wieloma inicjatywami.

W dniu 7 listopada przypadł jeszcze bardziej znamienity jubileusz - 90-lecie urodzin ppłk w st. spocz. Zbigniewa Czaji, członka naszego Stowarzyszenia. W dniu 8 listopada 2018 roku do leszczyńskiego ratuszu, jak to już się stało zwyczajem w Stowarzyszeniu, Prezydent Miasta Leszna zaprosił szacownego jubilata na uroczyste spotkanie. W spotkaniu oprócz dostojnego Jubilata uczestniczył Przewodniczący Rady Miasta Leszna Tomasz Malepszy, dowódca 19 Samodzielnego Oddziału Geograficznego płk mgr inż. Tomasz Czekalski, prezes naszego Stowarzyszenia płk w st. spocz. Mirosław Rochmankowski oraz członkowie Stowarzyszenia. Jubilatowi złożono życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności, wręczono wiązanki kwiatów, okolicznościowe dyplomy i upominek książkowy od członków Stowarzyszenia. W dalszej części spotkania, w miłej kameralnej atmosferze, przy kawie i cieście, uczestnicy byli świadkami wspomnień jubilata z jego bogatego życiorysu, żołnierskich losów i „żołnierskiej tułaczki” po Polsce.

Poniżej przedstawiamy krótkie biogramy jubilatów. Do oglądnięcia zdjęć z uroczystości zapraszamy do naszej galerii. Kliknij tutaj.

 

BSKapitan rez. lekarz medycyny Bolesław Szudejko

Urodził się 29 października 1938 roku w Łomazach woj. lubelskie. W 1963 roku ukończył studia na wydziale medycznym Akademii Medycznej w Lublinie. Po studiach rozpoczął pracę w szpitalu miejskim w Lesznie. Uzyskał specjalizację II stopnia w zakresie chirurgii urazowo-ortopedycznej. W 1974 roku zorganizował oddział urazowo-ortopedyczny, którego był ordynatorem do 2003 roku. W 1991 roku należał do założycieli Unii Demokratycznej. W tym samym roku z listy tej partii uzyskał mandat Senatora RP II kadencji, reprezentując województwo leszczyńskie. Do 2001 roku należał do Unii Wolności. Od 1994 do 2002 roku przez dwie kadencje zasiadał w radzie miejskiej Leszna, kierując komisją zdrowia i opieki społecznej. Po 2002 roku wycofał się z działalności politycznej.

Szczególne zasługi dr Bolesława Szudejki dotyczą działalności na rzecz miasta Leszna:

  1. Inicjator nadania nazwy wiaduktowi - imienia gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA”.
  2. Inicjator i pomysłodawca budowy pomnika „Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości.
  3. Inicjator rekonstrukcji pomnika żołnierzy 17. pułku ułanów wielkopolskich poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 roku.
  4. Przewodniczący społecznego komitetu budowy kościoła p. w. św. Kazimierza w Lesznie.
  5. W 2002 roku założył i był długoletnim Prezesem Leszczyńskiego Klubu Myśli Obywatelskiej
  6. W 2017 roku został wybrany na Przewodniczącego Leszczyńskiej Rady Seniorów.

Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Za działalność na rzecz miasta uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Leszna”.

Członek Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” i Garnizonu Leszno.

CZPpłk w st. spocz. Zbigniew Czaja

Urodził się w Zarszynie, (obecnie powiat sanocki, województwo podkarpackie) 7 listopada 1928 roku, jako syn Józefa i Moniki z d. Burczyk. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął służbę wojskową w Szkolnej Kompanii Oficerów Rezerwy (1949 - 1950), a w latach 1961-1962 ukończył Akademię Sztabu Generalnego - Kurs Doskonalenia Oficerów. Zawodową służbę wojskową rozpoczął od Oficerskiej Szkoły Piechoty nr 3 w Elblągu (1951), następne jednostki i garnizony „żołnierskiej tułaczki” to: 45 pułk piechoty w Chełmie (1951 - 1952) – dowódca plutonu, 47 pułk piechoty Wałcz (1952 - 1953) – dowódca kompanii. Od 1953 roku do 1974 roku w 19 Samodzielnym Oddziale Topograficznym na stanowisku – pomocnik szefa sztabu. Następnie w PSZW w Jarocinie (1974 – 1975) – szef wydziału operacyjnego. Ostatecznie WSZW w Lesznie (1975 – 1976) na stanowisku – starszy oficer operacyjny. Po zakończeniu służby przez 20 lat służbę pełnił na stanowiskach specjalisty związanych z obroną cywilną. Awanse: chorąży (1950), podporucznik [(953), porucznik (1956), kapitan (1960), major (1968), podpułkownik (1990).

Za swoją służbę i pracę odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaczeniami resortowymi Złotym i Srebrnym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, srebrną odznaką za „Zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii” oraz odznaką „Za Zasługi dla Śląskiego Okręgu Wojskowego”.

Członek Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” i Garnizonu Leszno.

Imieniny

Czwartek, 21-11-2024, Imieniny obchodzą Albert, Alberta, Albertyna
Do końca roku pozostało: 41 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2774688
DzisiajDzisiaj420
WczorajWczoraj233
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2159
Bieżący miesiącBieżący miesiąc27639
WszyscyWszyscy2774688