Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

kh 417 stycznia 2018r. w Lesznie odbyła się podniosła uroczystość wręczenia tytułów, nagród i wyróżnień instytucjom i osobom zasłużonym dla miasta Leszna za działalność w dziedzinie sportu, kultury i pomocy społecznej. Decyzją Prezydenta Borowiaka, od 2016r. wręczane są one w dniu największego święta miasta Leszna, czyli 17 stycznia, w rocznicę powrotu Leszna do Macierzy. Uroczystość miała miejsce w ratuszu miejskim. Nagrody i wyróżnienia odebrało prawie 50 osób. Jako pierwszy wyróżniony został prof. zw. dr hab. Aleksander Zandecki – odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Leszna.

Pełna lista wyróżnionych i nagrodzonych została opublikowana na stronach miejskiego portalu „leszno.pl”. Chcielibyśmy jednak wymienić osoby i instytucje związane z wojskiem a będące w gronie tegorocznych laureatów.

Pierwszym z wyróżnionych zaszczytnym tytułem „Zasłużony dla Miasta Leszna” jest prezes naszego Stowarzyszenia kolega płk dypl. (s) Mirosław ROCHMANKOWSKI. Niestety odznaczenia nie mógł odebrać osobiście w tym dniu ze względów zdrowotnych. Zgodnie z zapewnieniami przedstawicieli Urzędu Miasta wyróżnienie zostanie wręczone naszemu koledze w późniejszym czasie.

Pamiątkowymi grawertonami za działalność sportową i osiągnięcia sportowe zostali wyróżnieni:

- WSS „GROT” – stowarzyszenie organizujące wiele imprez kulturalnych i sportowych w mieście

- 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy – za organizację i współorganizację imprez sportowych w mieście, między innymi półmaratonu i biegu sylwestrowego.

Rochmankowski Mirosaw

UZASADNIENIE

do Uchwały Nr XLII/583/2017

Rady Miejskiej Leszna z dnia 30 listopada 2017 roku

w sprawie: nadania odznaczenia „Zasłużony dla Miasta Leszna” dla Pana Mirosława Rochmankowskiego.

Niżej podpisani radni miejscy Leszna wnioskują o przyznanie tytułu „Zasłużony dla Miasta Leszna” Panu pułkownikowi Mirosławowi Rochmankowskiemu, osobie mającej - zdaniem wnioskodawców - znaczący wkład w życie i rozwój naszej leszczyńskiej społeczności.

Pan Mirosław Rochmankowski urodził się w 1950 roku w Wałczu, w rodzinie o wielopokoleniowej tradycji żołnierskiej. Po ukończeniu Technikum Mechanicznego w Elblągu rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Jako podporucznik inżynier w 1974 roku trafił do Leszna do 69. pułku artylerii przeciwlotniczej i pozostaje związany z naszym miastem do dzisiaj, pełniąc kolejne funkcje dowódcze i sztabowe w jednostce, awansując do stopnia pułkownika. W latach 1980-1983 studiował w Akademii Sztabu Generalnego, a w 1991 roku został dowódcą pułku i pełnił tę funkcję przez następne 13 lat. W 2004 roku, rozkazem przełożonych objął stanowisko szefa obrony przeciwlotniczej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, pozostając wciąż mieszkańcem Leszna. W 2005 roku, po 35 latach zawodowej służby wojskowej, przeszedł na emeryturę.

W ciągu ponad 30 lat służby w Lesznie, zwłaszcza w okresie pełnienia funkcji dowódcy miejscowej jednostki, płk Rochmankowski dał się poznać jako człowiek związany ze sprawami miasta, jego mieszkańców i tradycji. Za jego sprawą jednostka otrzymała imię Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego, był też jednym z inicjatorów powołania Instytutu Pamięci Grota-Roweckiego. Dużą wagę przywiązywał i przywiązuje nadal do kultywowania tradycji jednostki i utrzymywania kontaktu z byłymi żołnierzami pułku. W znacznej mierze właśnie dzięki jego osobowości jednostka leszczyńska zawdzięczała bardzo pozytywną opinię wśród mieszkańców miasta. Dowodem jego popularności i sympatii leszczynian był wybór na radnego Rady Miejskiej w 1998 roku. W kadencji 1998 - 2002 przewodniczył Komisji Rewizyjnej Rady. Przez kilka lat był też wiceprezesem klubu sportowego Polonia Leszno. Po przejściu na emeryturę płk Rochmankowski pozostaje związany ze środowiskiem byłych żołnierzy pułku, piastując m.in. od wielu lat funkcję prezesa Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” i Garnizonu Leszczyńskiego, angażując się w wiele przedsięwzięć na rzecz utrwalania pamięci i tradycji Wojska Polskiego oraz związków jednostki z miastem.

Za swoją działalność płk Rochmankowski był wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami resortowymi, a także cywilnymi (m.in. medalem „Opiekuna miejsc pamięci narodowej”, odznakami „Za zasługi dla województwa leszczyńskiego” i „Za zasługi dla Leszczyńskiej Chorągwi ZHP”), zaś w 1999 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zdaniem radnych wnioskodawców Pan pułkownik Mirosław Rochmankowski w pełni zasłużył na wyróżnienie tytułem „Zasłużony dla Miasta Leszna”.

Radni wnioskodawcy.

Imieniny

Piątek, 22-09-2023, Imieniny obchodzą Joachim, Joachima, Maurycy
Do końca roku pozostało: 101 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2402475
DzisiajDzisiaj395
WczorajWczoraj474
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2011
Bieżący miesiącBieżący miesiąc12661
WszyscyWszyscy2402475