Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

20170504 01W dniu 4 maja 2017 roku na strzelnicy garnizonowej w Lesznie (OC Wyciążkowo) odbył się już czwarty Memoriał im. Ludwika Kostery współorganizowany przez nasze Stowarzyszenie, 1. Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy oraz Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa. Memoriał organizujemy corocznie dla uczczenia pamięci Ludwika Kostery, żołnierza 17 pułku ułanów wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego, mieszkańca i obywatela Leszna, wybitnego sportowca i trenera strzelectwa sportowego. Termin rozgrywania tych zawodów strzeleckich od 2015 roku ustaliliśmy na początek miesiąca maja aby dodatkowo uczcić Święto Pułkowe 17 pułku ułanów wielkopolskich przypadające na 7 maja.

W zawodach strzeleckich uczestniczyło 16 trzyosobowych drużyn reprezentujących Delegaturę WUW Leszno, UM Leszno, Komendę Miejską Policji w Lesznie, Państwową Straż Pożarną w Lesznie, Straż Miejską w Lesznie, 1. Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy, 3. Kresowy dywizjon przeciwlotniczy, 19 Samodzielny Oddział Geograficzny, Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa, Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Leszno, Drużynę Polową Sokoła w Lesznie, Kompanię Rozpoznawczą 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 5 Dywizji „KRESOWIAK” z Gubina, „Strzelców Święciechowskich” ze Świeciechowy, Koło Powiatowe ZWiRWP z Kościana i nasze Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69Lpplot.

Główną konkurencją zawodów było strzelanie z pistoletu wojskowego PW-83. Każdy zawodnik oddał 10 strzałów ocenianych do tarczy fb 23p w postawie stojąc z odległości 25 metrów.  Do oglądnięcia zdjęć z zawodów zapraszamy do naszej galerii. Kliknij tutaj.

Wyniki indywidualne trzyosobowych zespołów składały się również na wyniki zespołowe.

W klasyfikacji indywidualnej sześć pierwszych miejsc zajęli:

1. st. chor. Jerzy PIWOWARCZYK (1Ldplot) – 98 pkt.

2. st. kpt. Marcin WYSOKIŃSKI (PSP Leszno) – 96 pkt.

3. st. sierż. Kamil REMBELSKI (1Ldplot) – 95 pkt.

4. Marek ZIMNOCH (LOZS) – 94 pkt.

5. płk rez. Grzegorz HAJKOWICZ ("KRESOWIAK") 94 pkt.

6. kpt. ż. w. Andrzej KALINOWSKI („KRESOWIAK”) – 93 pkt.

W klasyfikacji drużynowej sześć pierwszych miejsc zajęli:

1. 1. Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy – 279 pkt.

2. Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa – 278 pkt.

3. Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Leszno – 266 pkt.

4. 19 Samodzielny Oddział Geograficzny – 265 pkt.

5. Komenda Miejska Policji w Lesznie – 263 pkt.

6. Państwowa Straż Pożarna w Lesznie – 258 pkt.

20170504 64Nagrody wręczali Prezes Stowarzyszenia płk w st. spocz. Mirosław ROCHMANKOWSKI, sędzia główny zawodów ppłk w st. spocz. Krzysztof GOŁĘBIEWSKI oraz gość honorowy p. Leonard KOSTERA – syn Ludwika KOSTERY, patrona naszego Memoriału.

Pierwszych trzech zawodników w klasyfikacji indywidualnej oraz pierwsze trzy zespoły w klasyfikacji drużynowej uhonorowano okolicznościowymi pucharami i medalami. Pierwszym sześciu w obu klasyfikacjach, indywidualnej i drużynowej, wręczono dyplomy. Każdy uczestnik memoriału otrzymał również medal pamiątkowy potwierdzający udział w zawodach.

Zwieńczeniem zawodów była konkurencja specjalna dla pierwszych 15-tu zawodników w klasyfikacji indywidualnej. Polegała ona na20170504 60 oddaniu jednego strzału przez każdego z czołowej 15-tki z kbks, w postawie stojąc, z odległości 40 metrów do tarczy okolicznościowej (wygrywał zawodnik, którego strzał był najbliższy środka tarczy). Zwycięzcą okazał się st. sierż. Kamil REMBELSKI z 1. Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego. Za zwycięstwo otrzymał puchar i dyplom okolicznościowy oraz miniaturę logo IV Memoriału (będącą równocześnie tarczą okolicznościową w konkurencji specjalnej).

Pogoda nas nie rozpieszczała. Przez cały czas zawodów dokuczała nam mżawka, przechodząca miejscami w bardziej intensywny deszcz. Jednak jako organizatorzy zadbaliśmy o gorące napoje (kawa, herbata), dzięki którym oczekiwanie na strzelanie było „cieplejsze” a i wyniki były lepsze. Jak wiele imprez czy tego typu zawodów, tak i ten memoriał nie mógł się odbyć bez degustacji „wojskowej” grochówki. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wszyscy uczestnicy byli zadowoleni, zarówno z organizacji, przebiegu i zabezpieczenia, jak również z osiągniętych wyników. Zgłosili także akces uczestnictwa w V Memoriale im. Ludwika KOSTERY w 2018 roku.

***

kostera biogramKOSTERA Ludwik (1911 – 1994) wachmistrz 17 pułku ułanów wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego. Urodził się 23 sierpnia 1911 r. w Biskupicach Ołobocznych (pow. Ostrów Wlkp.) jako jedno z trzynaściorga dzieci chłopskiej rodziny Brunona i Jadwigi z Walendowskich. Do szkoły powszechnej chodził w rodzinnej miejscowości, szkołę wydziałową ukończył w Ostrowie Wlkp. 23 września 1930 r. powołany został do odbycia służby wojskowej – do 4 szwadronu szkolnego 17 pułku ułanów. W 1931 r. ukończył szkołę podoficerską Mianowany na stopień kaprala został zastępcą dowódcy plutonu w  1 szwadronie. Od 1 września 1932 r. był podoficerem nadterminowym. W 1934 r. odbył 3 miesięczny kurs dla podoficerów nadterminowych w 15 pułku ułanów w Poznaniu. 1 września 1935 r. zostaje podoficerem zawodowym w 3 szwadronie. We wrześniu 1938 r. skierowany zostaje do Centralnej Szkoły Jazdy w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, którą ukończył 17 lipca 1939 r. z pierwszą lokatą. W Grudziądzu ukończył gimnazjum ogólnokształcące i uzyskał świadectwo dojrzałości. Był znakomitym strzelcem, członkiem grupy mistrza armii w strzelectwie.

Kampanię wrześniową przeszedł z 17 pułkiem ułanów od Leszna do Warszawy w stopniu plutonowego w składzie pocztu dowódcy pułku. W bitwie nad Bzurą pod Rulicami odznaczył się szczególną odwagą, wynosząc z pola ostrzału rannego dowódcę pułku. Dwukrotnie ranny z resztą pułku przebił się do Warszawy i walczył w jej obronie. 25 września awansowany do stopnia wachmistrza. Po kapitulacji stolicy został załadowany pod Skierniewicami do transportu jadącego w głąb Rzeszy. Uciekł z transportu pod Skalmierzycami i ukrywał się w lasach pod Ostrowem Wlkp. Aresztowany przez gestapo ucieka ponownie i ukrywa się w lesie. W październiku 1939 r. przybył do Leszna pracował, jako robotnik na szosie Leszno – Wschowa. Od 3 maja 1940 r. zatrudniony był w Stadninie Koni w Racocie. W 1941 r. Niemcy wywieźli stadninę wraz z pracownikami do Grabau koło Hamburga, gdzie Ludwik Kostera przebywał do zakończenia wojny. W 1946 r. wraz ze stadniną wrócił do kraju i zamieszkał w Lesznie. W 1954 r. ukończył Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego w Poznaniu; otrzymał dyplom trenera i tytuł sędziego w strzelectwie sportowym. Od 15 czerwca 1962 r. był szefem wyszkolenia w Zarządzie Głównym Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Został trenerem koordynatorem kadry narodowej i olimpijskiej w strzelectwie. Brał udział, jako trener w XVII Igrzyskach Olimpijskich w Tokio oraz kilku mistrzostwach świata i Europy. Wyszkolił wielu mistrzów w strzelectwie, min. J. Zapędzkiego (dwukrotnego złotego medalistę olimpijskiego). W latach 1967 – 1977 był trenerem strzelectwa sportowego w Wojskowym Klubie Sportowym „Grunwald” w Poznaniu. Posiadał kwalifikacje trenera jazdy konnej; przez wiele lat prowadził sekcję jeździecką LZS w Osowej Sieni i Garzynie. 11 listopada 1990 r. został mianowany rotmistrzem. Związek małżeński zawarł z Zofią ze Ślazińskich 8 sierpnia 1939 r. w Lesznie. Małżeństwo miało synów: Eugeniusza (1940) ppłk WP; Leonarda (1940) inż. budownictwa; Andrzeja (1951) inż. elektryka.
Posiadał odznaczenia: Order wojenny Virtuti Militari V klasy, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż zasługi z Mieczami, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż za Wolność i Niepodległość z Mieczami, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 11 listopada 1994 r., pochowany został na cmentarzu przy ulicy Kąkolewskiej z honorami wojskowymi.

Imieniny

Środa, 28-02-2024, Imieniny obchodzą Chwalibóg, Józef, Makary
Do końca roku pozostało: 308 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2506428
DzisiajDzisiaj340
WczorajWczoraj633
Bieżący tydzieńBieżący tydzień1458
Bieżący miesiącBieżący miesiąc16300
WszyscyWszyscy2506428