Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

plansza 69lpplotW dniu 21 kwietnia 2017 roku w koszarach w Lesznie odbyły się wspólne obchody Święta Pułkowego 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego. Współorganizatorami byli 1. Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy oraz Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69Lpplot im. Stefana Roweckiego „Grota” i Garnizonu Leszno. Zarówno Dywizjon, jak i nasze Stowarzyszenie są spadkobiercami tradycji 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego, który rozwiązano w 2011 roku.

Staraliśmy się aby obchody Święta Pułkowego 69. Leszczyńskiego pułku przeciwlotniczego miały bogatą oprawę. Zamierzeniami zorganizowanymi z okazji Święta były: odwiedzenie grobów byłych żołnierzy i pracowników wojska 69Lpplot na leszczyńskich cmentarzach, dzień otwartych koszar z pokazem sprzętu dywizjonów i zwiedzaniem Sali tradycji, msza św. w intencji byłych żołnierzy i pracowników wojska 69Lpplot, uroczysta zbiórka pododdziałów stacjonujących w leszczyńskich koszarach oraz III Spotkanie koleżeńskie byłych żołnierzy i pracowników wojska 69Lpplot.

Do oglądnięcia zdjęć z obchodów Święta Pułkowego 69Lpplot zapraszamy do naszej galerii. Kliknij tutaj.

W godzinach porannych członkowie naszego Stowarzyszenia udali się wraz z żołnierzami 1. Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego na leszczyńskie cmentarze przy ul. Kąkolewskiej i Osieckiej aby pokłonić się nad grobami żołnierzy 69Lpplot, oddać hołd i udekorować ich groby symbolicznymi biało-czerwonymi chorągiewkami z symbolem „WP”. Równocześnie, przed oficjalnym rozpoczęciem uroczystości, 1 Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy udostępnił koszary do zwiedzania. Na placu apelowym wystawiono egzemplarze zasadniczego sprzętu bojowego dywizjonu: stacje rlok – wysokościomierz Bożena i odległościomierz Justyna oraz wóz dowodzenia Łowcza, sprzęt rakietowy baterii startowych KUB -  SNR SSWN i wyrzutnię rakiet SW oraz zasadniczy sprzęt dywizjonu OSA - stacjonującego również w koszarach – wóz bojowy PRWB. Do zwiedzania udostępniono również salę tradycji jednostki wojskowej, w tym 69Lpplot. Zwiedzanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, szczególnie dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli Leszna, Kąkolewa, Osiecznej i innych miejscowości z okolic Leszna. O godz. 11:30 w Kaplicy na terenie koszar ks. mjr Grzegorz Przewrocki, proboszcz parafii wojskowej w Głogowie i kapelan Garnizonu Leszno, odprawił mszę św. w intencji wszystkich żołnierzy i pracowników wojska 69 Leszczyńskiego pułku przeciwlotniczego, członków naszego Stowarzyszenia oraz żołnierzy i pracowników wojska 1. Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego. Zmówiliśmy również modlitwę za wszystkich nie żyjących a związanych służbą i pracą z 69Lpplot.

20170421 049Główna część obchodów rozpoczęła się o godz. 13:00 uroczystą zbiórką na placu20170421 101 apelowym – pododdziały 1 Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego (w tym kompania honorowa ze sztandarem 69Lpplot) z Dowódcą p.o. mjr Andrzejem Olszewskim, członkowie Stowarzyszenia, byli żołnierze i pracownicy wojska 69Lpplot oraz zaproszeni goście. Dowódcą uroczystości był kpt. Robert Prażak, który złożył meldunek Dowódcy 1. Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego mjr Andrzejowi Olszewskiemu. Po podniesieniu flagi państwowej i odegraniu hymnu państwowego głos zabrali Dowódca 1Ldplot mjr Andrzej Olszewski, Dowódca 4Zpplot płk Mirosław Szwed oraz Prezes Stowarzyszenia płk w st. spocz. Mirosław Rochmankowski. Wspomnieli oni o wiernej służbie i poświęceniu dla dobra Ojczyzny, zarówno byłych żołnierzy i pracowników wojska 69Lpplot, jak i współcześnie żołnierzy 1Ldplot. Opowiedzieli również o historii 69Lpplot oraz o kultywowaniu tradycji pułku. W czasie zbiórki wręczono listy gratulacyjne żołnierzom 1Ldplot za wzorową służbę. Zarząd Województwa Wielkopolskiego uhonorował nasze Stowarzyszenie „Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”. W imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego odznakę wręczył radny Sejmiku Krzysztof Piwoński. Ważnym akcentem zbiórki na placu apelowym było odsłonięcie tablicy pamiątkowej „Pamięci dowódców, oficerów, chorążych, podoficerów, szeregowych i pracowników wojska 69(80) Leszczyńskiego pułku przeciwlotniczego im. Gen. Dyw. Stefana Roweckiego „Grota” rozformowanego w grudniu 2011 roku stacjonującego w tych koszarach w latach 1955 – 2011” usytuowanej na skwerze przy placu apelowym w otoczeniu „Dębów Katyńskich”. Odsłonięcia dokonali wspólnie Dowódca 4Zpplot płk Mirosław Szwed, Dowódca 1Ldplot mjr Andrzej Olszewski, Dowódca 3Kdplot ppłk Mirosław Hamulak oraz byli Dowódcy 69Lpplot płk w st. spocz. Zdzisław Patoła, płk w st. spocz. Henryk Karaś i płk w st. spocz. Mirosław Rochmankowski. Fundatorami tablicy byli mieszkańcy Leszna i nasze Stowarzyszenie. Zbiórkę zakończyła defilada pododdziałów. Po uroczystej zbiórce wszyscy chętni zostali poczęstowani żołnierską grochówką. Na tym zakończyły się uroczyste obchody Święta Pułkowego 69Lpplot.

Końcowy 20170421 121akcent obchodów Święta Pułkowego stanowiło III Spotkanie koleżeńskie byłych żołnierzy i pracowników wojska 69Lpplot – tradycja zapoczątkowana w 2015r. Rozpoczęło się  ono o godz. 17:00 w restauracji Spichlerz przy ul. Antoniny 11. Atmosfera spotkania była wspaniała. Spotkanie stało się okazją do wspomnień o wspólnej służbie i pracy, zacieśnieniu czy nawet odświeżeniu znajomości kolegów przybyłych na spotkanie nie tylko z Leszna i okolic, ale i z dalszych zakątków kraju.

Imieniny

Sobota, 26-11-2022, Imieniny obchodzą Delfin, Dobiemiest, Jan
Do końca roku pozostało: 36 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2188715
DzisiajDzisiaj1176
WczorajWczoraj710
Bieżący tydzieńBieżący tydzień5011
Bieżący miesiącBieżący miesiąc20888
WszyscyWszyscy2188715