Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

20170120 1W piątek, 20 stycznia br. odbyło się spotkanie klubowe członków naszego Stowarzyszenia. Spotkaliśmy się w bibliotece jednostki wojskowej przy ul. Racławickiej w Lesznie dzięki uprzejmości p. Radoń, szefowej tejże biblioteki. Obecnych było 16 członków.

Prezes Stowarzyszenia kol. Rochmankowski zapoznał nas z bieżącymi informacjami dotyczącymi Stowarzyszenia oraz przedstawił propozycje zarządu na najbliższe miesiące w zakresie działalności Stowarzyszenia. Grono członków Stowarzyszenia powiększyło się o trzech nowych kolegów: Adama Szcześniaka, Mariusza Siwaka i Waldemara Hawrota. Witamy w Stowarzyszeniu. O zbliżających się wydarzeniach wspomniał prezes, między innymi 31 stycznia - 72. rocznica wyzwolenia Leszna spod okupacji hitlerowskiej w czasie II wojny światowej - postanowiliśmy ją uczcić spotykając się w tym dniu o godz. 12:00 u zbiegu ulic Lipowej i Starozamkowej przed pomnikiem wzniesionym ku czci żołnierzy 120 Korpusu Armijnego 3 Armii Gwardii I Frontu Ukraińskiego poległych w walkach o wyzwolenie Leszna. Na spotkaniu podjęliśmy decyzję, że styczniowe spotkanie rozpoczyna tradycję spotkań klubowych członków Stowarzyszenia, organizowanych w cyklu miesięcznym. Następne spotkanie klubowe Stowarzyszenia zaplanowane zostało na 17 lutego 2017r. Zaproszonym gościem spotkania będzie Dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. dyw. Jarosław Mika.
20170120 2Gospodarzem dalszej części spotkania został członek naszego Stowarzyszenia kol. Marek20170120 3 Wróbel, piastujący funkcję prezesa Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego. Wygłosił dla zgromadzonych wykład "Fortyfikacje Leszna na tle porównawczym". Kol. Marek Wróbel przedstawił historię budowy fortyfikacji ziemnych w Lesznie w XVII w. W ówczesnych czasach Leszno bardzo blisko współpracowało w wielu dziedzinach z miastem Toruniem, czego wyrazem było przybycie do miasta Leszna Adama Freytaga, matematyka i inżyniera, który był, zgodnie ze źródłami historycznymi, współtwórcą - wraz z Janem Dekanem - fortyfikacji miasta Leszna, jak również fortyfikacji w innych okolicznych miejscowościach: Zbąszyniu i Rawiczu. Prelegent omówił szczegółowo sposoby tworzenia fortyfikacji ziemnych, ich rodzaje i elementy popierając swoje wystąpienie szeroką dokumentacją fotograficzną. Tematyką tą kol. Marek Wróbel wzbudził głębokie zainteresowanie, czego wyrazem były oklaski i gratulacje ze strony słuchaczy. Kol. Marek dziękując za zainteresowanie wykładem obiecał przygotować w niedalekiej przyszłości inny wykład z historii miasta Leszna i okolic na jedno z następnych spotkań.

Imieniny

Czwartek, 21-11-2024, Imieniny obchodzą Albert, Alberta, Albertyna
Do końca roku pozostało: 41 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2774671
DzisiajDzisiaj403
WczorajWczoraj233
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2142
Bieżący miesiącBieżący miesiąc27622
WszyscyWszyscy2774671