We wtorek w ratuszu w Lesznie odbyła się bardzo miła uroczystość. Z okazji Święta Miasta wręczono tytuły Zasłużonych dla Województwa Wielkopolskiego, Zasłużonych dla Leszna oraz nagrody i wyróżnienia przyznane przez prezydenta.
Rada Miejska Leszna przyznała na sesji w grudniu sześć tytułów Zasłużony dla Miasta Leszna. Odebrali je: Janina Małgorzata Halec, Krzysztof Handke, Kazimierz Mikołajczyk oraz Cech Rzemiosł Różnych, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa i Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury.
Odebrali je: Janina Małgorzata Halec, Krzysztof Handke, Kazimierz Mikołajczyk oraz Cech Rzemiosł Różnych, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa i Leszczyńskie Stowarzyszenie Twórców Kultury.
Jednym z wyróżnionych został członek naszego Stowarzyszenia kol. Krzysztof Handke. Jest to okazja do przybliżenia postaci kol. Krzysztofa, jego drogi życiowej, a przede wszystkim dokonań na rzecz Miasta i Garnizonu Leszno.
Major rezerwy Wojska Polskiego. Urodził się w 1955r. w Lesznie. Tu ukończył SP5, a potem I LO. Po liceum, w 1974r. podjął studia w WSOWP w Poznaniu. Po promocji w 1978r., jako podporucznik, został skierowany do służby w 5 Pułku Zmechanizowanym w Szczecinie. Lata 1980 - 1983 to służba w 69. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej w Lesznie. W 1983r. rozpoczął naukę na WAP w Warszawie i w 1986r. ukończył Wydział Nauk Pedagogicznych. W 1986r. podjął służbę, w stopniu kapitana, w WSOWZ we Wrocławiu, by w 1987r. wrócić do Leszna, do 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "GROTA". W 1998r. w stopniu majora został na własną prośbę przeniesiony do rezerwy. Od 2003r. jest nauczycielem przysposobienia obronnego (edukacji dla bezpieczeństwa) w II LO w Lesznie.
Autor opracowań dotyczących garnizonu i powstania wielkopolskiego 1918 - 1919, m. in. "Pułkownik Władysław Wiecierzyński dowódca 55. Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie 1935 - 1939" (2010), "Generał brygady Józef Kustroń 1892 - 1939" (2012), "Pułkownik Stefan Rowecki dowódca 55. Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie 1930 - 1935" (II wyd. 2015).
Autor artykułów poświęconych m. in. Powstaniu Wielkopolskiemu, 7. Drużynie Harcerskiej, parafii wojskowej i służbie zdrowia garnizonu Leszno. Ponadto współautor książek i współorganizator wystaw oraz sesji popularnonaukowych poświęconych historii wojskowości, generałom Stefanowi Roweckiemu i Józefowi Kustroniowi, pułkownikowi Władysławowi Wiecierzyńskiemu, bitwom pod Lenino i Monte Cassino, Powstaniu Wielkopolskiemu. Inicjator ustanowienia i współautor odznaki pamiątkowej 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego. Jako jeden z pierwszych otrzymał tę odznakę w 1989r. Członek i założyciel Instytutu im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego, członek Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. Stefana Roweckiego "GROTA" i Garnizonu Leszno oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.
Zainteresowania to historia wojskowości z uwzględnieniem historii garnizonu Leszno od 1920r. oraz Powstania Wielkopolskiego. Żona Elżbieta, syn Piotr - nauczyciel historii w II LO w Lesznie.