Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

20161012 0112 października dla wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego ma jednoznaczne skojarzenia. W czasie II wojny światowej tego dnia w 1943r. odbyła się bitwa pod Lenino. Ze strony sojuszników walczących z hitlerowskim najeźdźcą weszła do walki, dopiero co sformowana polska 1. Dywizja Piechoty. Walcząc w składzie 33. Armii wojsk radzieckich 1.DP osiągnęła początkowo znaczące sukcesy, jednak bez pełnego wsparcia sąsiednich jednostek radzieckich oraz wsparcia artyleryjskiego i lotniczego toczyła walki z wojskami niemieckimi ze zmiennym szczęściem do godzin nocnych z 13 na 14 października. W wyniku działań poniosła duże straty w ludziach i sprzęcie i została zluzowana i wycofana do drugiego rzutu 33. Armii. Bitwa ta była pierwszym starciem z hitlerowskimi wojskami tak dużej jednostki polskiej od czasu kampanii wrześniowej w 1939r. Dla uczczenia tej bitwy żołnierza polskiego w czasie II wojny światowej władze PRL ustanowiły w 1950r. dzień 12 października Świętem Wojska Polskiego. Wojsko Polskie obchodziło to święto do 1989r. Członkowie naszego Stowarzyszenia corocznie spotykają się w tym dniu, aby uczcić pamięć tej bitwy i poświęcenia żołnierza polskiego.
 Do obejrzenia zdjęć ze spotkania zapraszamy do naszej galerii. kliknij tutaj

        W tym roku również się spotkaliśmy. Tym razem spotkanie odbyło się w restauracji Olimp. Uczestniczyło 14 członków Stowarzyszenia. Prezes Stowarzyszenia kolega Rochmankowski wspomniał o historycznej bitwie i również historycznym dniu święta Wojska Polskiego. Następnie krótką prelekcję wygłosił kolega dr Eugeniusz Śliwiński, której tematem były wydarzenia związane z tworzeniem jednostek polskich na terenach radzieckich po upadku kampanii wrześniowej a szczególnie w okresie tworzenia tzw. „armii gen. Andersa” a następnie 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. W swoim wystąpieniu skupił się jednak przede wszystkim na przygotowaniach 1. DP a później jej uczestnictwie w bitwie pod Lenino. Zakończył prelekcję podsumowując udział 1.DP w tej bitwie, jej straty i zmarnowany wysiłek i poświęcenie polskich żołnierzy w ich pierwszej bitwie, gdyż ponowna, skuteczna próba wojsk radzieckich w odzyskaniu terenów, które zdobyła w bitwie 1.DP nastąpiło dopiero pół roku później w 1944r.
        Po prelekcji dr Śliwińskiego prezes Stowarzyszenia uhonorował listami gratulacyjnymi i upominkami książkowymi jubilatów-członków Stowarzyszenia: jubileusz 70 lat obchodził kolega Michał Toporowicz a jubileusz 60 lat obchodził kolega Lech Tajer. Medale 10-lecia, biuletyny i tabletu członków Stowarzyszenia otrzymali również koledzy nieobecni na uroczystości 10-lecia Stowarzyszenia: koledzy Tadeusz Podsiadły, Michał Toporowicz i Marek Wróbel. Za zaangażowanie i aktywny udział w realizacji zadań statutowych podziękowanie otrzymał kolega dr Eugeniusz Śliwiński.
        Dalsza część spotkania upłynęła na szerokich i gorących dyskusjach na temat wydarzeń związanych z bitwą pod Lenino, samej bitwy, jej przebiegu i wynikach. Były też wspomnienia dotyczące obchodów Święta Wojska Polskiego w minionych latach.

Imieniny

Sobota, 26-11-2022, Imieniny obchodzą Delfin, Dobiemiest, Jan
Do końca roku pozostało: 36 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2188699
DzisiajDzisiaj1160
WczorajWczoraj710
Bieżący tydzieńBieżący tydzień4995
Bieżący miesiącBieżący miesiąc20872
WszyscyWszyscy2188699