Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

3 3Dnia 7 kwietnia 2006r. w Trzebinach k/Leszna odbyło się zebranie założycieli Stowarzyszenia. Podjęto tam uchwały niezbędne do rozpoczęcia działalności Stowarzyszenia, m.in. uchwałę dotyczącą nazwy Stowarzyszenia: Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” i Garnizonu Leszno, uchwałę o powołaniu Komitetu Założycielskiego i Organu Nadzoru, których zadaniem było przygotowanie dokumentów niezbędnych do zarejestrowania Stowarzyszenia. W zebraniu uczestniczyli koledzy: płk rez. Mirosław ROCHMANKOWSKI, ppłk rez. Jerzy RUNOWSKI, mjr rez. Witold MIETEŁKA, mjr rez. Zbigniew MELLER, ppłk rez. Krzysztof MROCZKOWSKI, por. rez. Stanisław KUSTRA, mjr rez. Jerzy HEWANICKI, mjr rez. Włodzimierz SZARSZEWSKI.

I tak oto minęło 10 lat naszej działalności.

Dnia 24 września 2016r. w Lesznie odbyła się uroczystość z okazji 10-lecia Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” i Garnizonu Leszno. Grono członków Stowarzyszenia wraz z zaproszonymi gośćmi - przyjaciółmi Stowarzyszenia spotkało się w hotelu „Sandro Silver”.

Do oglądnięcia zdjęć z uroczystości zapraszamy do galerii kliknij tutaj.

Uroczystość rozpoczęło wystąpienie prezesa Stowarzyszenia kolegi płk Mirosława ROCHMANKOWSKIEGO, który przywitał zgromadzonych. Następnie uczciliśmy chwilą ciszy kolegów naszego Stowarzyszenia, którzy odeszli „na wieczną wartę”: mjr CIEMNOCZOŁOWSKIEGO, ppłk lek. DĄBROWSKIEGO, kpt. KĘDZIERSKIEGO, ppłk MOTYLA, płk NOWACZYKA, mjr NOWAKA, płk POŁĘ, ppłk RUNOWSKIEGO, mjr ZARZECZNEGO.

W dalszej części wystąpienia kolega ROCHMANKOWSKI przedstawił okoliczności powstania Stowarzyszenia, realizowane zadania statutowe oraz osiągnięcia. W minionym 10-leciu zorganizowaliśmy (samodzielnie lub wspólnie z różnymi partnerami):

- 10 konferencji (np. „95-lecie garnizonu Leszno” w 2015r.),

- 6 sympozjów (np. „Powstańczy rodowód” w 90. rocznicę powstania 17puł Wlkp. I 55. Poznańskiego pp w 2009r.),

- 8 spotkań klubowych (np. spotkanie z gen. broni Waldemarem SKRZYPCZAKIEM, autorem książki „Moja wojna” w 2012r.),

- 6 podróży wojskowo-historycznych (np. podróż szlakiem Leszno – Brodnica (4. pułk chemiczny) – Gdynia (3 Flotylla Okrętów MW RP) –Gdańsk, Westerplatte – Elbląg (13. Epplot) – Malbork (zamek krzyżacki) w 2007r.),

- 12 wycieczek (np. Lwów i okoliczne miejscowości – dzięki uprzejmości śp. p. RAGANKIEWICZA prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Lwowa i Kresów Wschodnich w Lesznie w 2009r.),

- zawody strzeleckie (od 2014r. odbyły się trzy edycje Memoriału Ludwika Kostery, żołnierza 17.puł Wlkp., kawalera orderu wojennego Virtuti Militari, trenera kadry narodowej w strzelectwie),

- działalność wydawnicza (5 pozycji książkowych, 5 zeszytów historycznych i 2 biuletyny informacyjne „Leszczyński Garnizon”),

- program „Żołnierska Pamięć” (2 tablice upamiętniające dowódców 55. poznańskiego pp: płk Stefana ROWECKIEGO i płk Władysława WIECIERZYŃSKIEGO, odnowienie pomnika żołnierzy 17 puł Wlkp.),

- prelekcje i wystawy, które towarzyszyły naszym konferencjom i sympozjom (np. wystawa „Symbole narodowe i wojskowe” czy „Garnizon Leszno 1920–2016”, które wystawialiśmy w leszczyńskim Archiwum Państwowym, bibliotece i auli PWSZ, jak i w zaprzyjaźnionych szkołach podstawowych i gimnazjach).

Członkowie Stowarzyszenia aktywnie uczestniczą również w uroczystościach państwowych, wojskowych i lokalnych.

Dla uczczenia 10. rocznicy powstania Stowarzyszenia członkowie naszego Stowarzyszenia uchwalili na Walnym Zebraniu wydanie okolicznościowego medalu ”10-lecie Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego i Garnizonu Leszno 2006-2016”, Biuletynu Informacyjnego nr 2 „Leszczyński garnizon” zawierającego kalendarium 10-lecia Stowarzyszenia, notki biograficzne członków Stowarzyszenia i fotograficzną dokumentację działalności Stowarzyszenia. Dodatkowo dla każdego członka Stowarzyszenia zostało wydane tableau z fotografiami aktualnych członków Stowarzyszenia

Na zakończenie prezes Stowarzyszenia podziękował za pomoc i wspieranie działalności władzom samorządowym miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego oraz leszczyńskim instytucjom i zakładom: pododdziałom 4. Zpplot stacjonującym w Lesznie, 19 SOG, Archiwum Państwowemu, PWSZ z biblioteką uczelnianą, Muzeum Okręgowemu, Leszczyńskiej Fabryce Pomp i Drukarni Leszno. Podziękował również przyjaciołom ze stowarzyszeń: Stowarzyszeniu Byłych Żołnierzy i Sympatyków 31. Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego OP w Kórniku, Stowarzyszeniu Oficerów Piątych Dywizji WP „Kresowiak” z Gubina, Kościańskiemu Oddziałowi Powiatowemu Związku Weteranów i Rezerwistów WP im. gen. Franciszka GĄGORA oraz Kołu nr 3 Związku Żołnierzy WP byłego 11. Bolesławieckiego Pułku Przeciwlotniczego. Złożył również podziękowania kolegom ze Stowarzyszenia oraz wszystkim zebranym złożył życzenia satysfakcji, pomyślności, zdrowia w życiu osobistym i przyjemnych chwil w czasie naszych wspólnych spotkań.

Po prezesie naszego Stowarzyszenia zabrał głos płk dr Zygmunt MACIEJNY – prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻ WP. Zwieńczeniem jego wystąpienia było wręczenie wyróżnień przyznanych na wniosek Prezydium Wlkp.ZW w Poznaniu przez ZG ZŻWP. Złotym Medalem „XXXV-lecia Związku Żołnierzy WP” uhonorowano: nasze Stowarzyszenie oraz członków w osobach: płk Zbigniew GAWRON, płk Bogdan POKŁADECKI, płk Jan ZBOZIEŃ, ppłk Zbigniew CZAJA, ppłk Kazimierz GREGOR, ppłk Andrzej GOTARSKI, ppłk Andrzej IZYDORCZYK, ppłk Hubert KUBIACZYK, ppłk Władysław WOJTYSIAK.

Następnie głos zabrał p. Tadeusz MYLER – członek ZG Związku Weteranów i Rezerwistów WP im. gen. Franciszka GĄGORA i prezes oddziału powiatowego tego związku w Kościanie. W związku z 10-leciem naszej działalności ZG Związku odznaczył Honorową Odznaką Krzyż Zasługi ZWiRWP: nasze Stowarzyszenie, płk Romana MAZURA, ppłk Jana GRZEBYKA, mjr Jerzego DOMAŃSKIEGO, mjr Krzysztofa HANDKE, mjr Eugeniusza KWIATKOWSKIEGO i mjr Tadeusza NOGĘ.

W dalszej części odczytano uchwały nr 9, 10 i 11, zgodnie z którymi Zarząd Stowarzyszenia przyjął w poczet członków wspierających Stowarzyszenia: p. Wojciecha AKUSZEWSKIEGO, Leszczyńską Fabrykę Pomp reprezentowaną przez p. Janusza SZYSZKOWIAKA oraz Drukarnię Leszno reprezentowaną przez p. Artura MARCINIAKA.

Z okazji 10-lecia Stowarzyszenia uchwałą Zarządu nr 12 uhonorowani zostali medalem okolicznościowym: p. Wojciech AKUSZEWSKI, st. bryg. Robert BARAN, p. Łukasz BOROWIAK, nadkom. Sławomir GLAPIAK, ppłk Ryszard GRZEŚKOWIAK, płk dr Wiesław KORGA, kpt. Jarosław KORYTOWSKI, płk dr Zygmunt MACIEJNY, por. Kamila MAKOWIECKA-FIJOŁEK, p. Tomasz MALEPSZY, p. Damian MAŁECKI, dr Artur MARCINIAK, p. Tadeusz MIZURO, p. Zbigniew MOCEK, p. Tadeusz MYLER, p. Elżbieta OLENDER, mjr Andrzej OLSZEWSKI, p. Witold OMIECZYŃSKI, p. Janusz POŁA, st. chor. sztab. Benedykt STRZELEC, p. Wiesław SZCZEPAŃSKI, ppłk Krzysztof ŚLUSARZ, p. Jarosław WAWRZYNIAK, dr hab. Aleksander WOŹNY oraz wszyscy członkowie naszego Stowarzyszenia.

Gratulacji i życzeń dla Stowarzyszenia i jego członków nie było końca. Podziękowania i życzenia dalszej owocnej pracy z deklaracją współpracy złożył Prezydent Miasta Leszna Łukasz BOROWIAK. W podobnym tonie podziękowania, gratulacje i życzenia oraz wyrazy uznania złożyli radny Sejmiku Wojewódzkiego Województwa Wielkopolskiego Wiesław SZCZEPAŃSKI, wicestarosta leszczyński Robert KASPERCZAK i wielu innych zaproszonych przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń. Ważnym akcentem było również wystąpienie ppłk w st. spocz. Ryszarda Grześkowiaka prezesa Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Sympatyków 31. Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego OP w Kórniku, który to uhonorował nasze Stowarzyszenie „Medalem za Zasługi dla Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy i Sympatyków 31. Kórnickiego Dywizjonu Rakietowego OP”.

Głównej uroczystości obchodów 10-lecia Stowarzyszenia towarzyszyły jeszcze dwa ważne wydarzenia. W godzinach porannych grupa kolegów ze Stowarzyszenia odwiedziła groby siedmiu członków Stowarzyszenia, którzy odeszli „na wieczną wartę” i spoczywają na leszczyńskich cmentarzach. Na grobach kolegów zapalono znicze i zatknięto biało-czerwone chorągiewki.

Natomiast równocześnie z obchodami w hotelu „Sandro Silver”, w sali obok której odbywała się uroczystość, Stowarzyszenie zorganizowało wystawę dokumentującą dorobek i osiągnięcia Stowarzyszenia. Na kilkunastu planszach w postaci fotografii przedstawiono 10 lat działalności Stowarzyszenia oraz zademonstrowano działalność wydawniczą Stowarzyszenia – pozycje książkowe, zeszyty historyczne, biuletyny informacyjne ale również okolicznościowe całostki pocztowe, kartki świąteczne i zaproszenia.

Na zakończenie uroczystości wykonano wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników, następnie uczestnicy podziwiali wystawę dokumentującą 10-lecie działalności Stowarzyszenia prowadząc jeszcze kuluarowe rozmowy a po wyczerpujących wrażeniach odbył się uroczysty obiad kończący oficjalną część uroczystości.

Imieniny

Środa, 24-07-2024, Imieniny obchodzą Antoni, Kinga, Krystyna
Do końca roku pozostało: 161 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2621384
DzisiajDzisiaj58
WczorajWczoraj763
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2061
Bieżący miesiącBieżący miesiąc25771
WszyscyWszyscy2621384