Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

Rydzyna Bielawy 41W dniu 6 maja 2016 roku do jednostki wojskowej w Lesznie przybyły dwie wycieczki ze szkół podstawowych z Rydzyny i Bielaw zwiedzając Salę Tradycji oraz koszary 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. Koszary leszczyńskie mają długą i barwną historię sięgającą początku XX wieku. Szczególnie ważne dla bytności Wojska Polskiego w Lesznie były dwa okresy – pierwszy międzywojenny w latach 1920-1939 i drugi powojenny od 1945 roku do dnia dzisiejszego. W okresie międzywojennym w koszarach leszczyńskich stacjonowały dwa pułki: 55 Poznański pułk piechoty i 17 pułk ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego. Do oglądnięcia zdjęć z wizyty zapraszamy do galerii kliknij tutaj

Po II wojnie światowej do 2011 roku w Lesznie stacjonował 69 Leszczyński pułk przeciwlotniczy, który szczególnie kultywował tradycje zarówno własne, jak i jednostek stacjonujących tutaj w okresie międzywojennym. Przejawem kultywowania tradycji międzywojennych Wojska Polskiego było nadanie imienia 17 pułku ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego szkołom podstawowym z Rydzyny (w 1972 roku), Bielaw (w 1984 roku) i Goniembic (w 2007 roku). Właśnie dzieci z tych dwóch pierwszych szkół wraz z kadrą nauczycielską i dyrektorami szkół p. mgr Wiesławą Kotecką (dyrektor SP w Bielawach) i p. mgr Jerzym Stróżyckim (dyrektor SP w Rydzynie) odwiedziły koszary w Lesznie dniu 6 maja 2016 roku. Jest to szczególny moment, ponieważ w dniu 7 maja przypada Święto Pułkowe 17 pułku ułanów Wielkopolskich. Szkoły te corocznie obchodzą swoje święto w tym okresie. Jednym z przejawów obchodów święta ich patrona były odwiedziny koszar, w których w okresie międzywojennym stacjonował 17puł. Przewodnikami po koszarach byli ppor rez. dr Eugeniusz Śliwiński, członek naszego Stowarzyszenia, który opowiedział o historii garnizonu, szczególnie skupiając się na historii, szlaku bojowym i tradycjach 17puł oraz p. por. Kamila Makowiecka-Fijołek, oficer prasowy 1Ldplot. Ważnym punktem zwiedzania był pomnik ku czci ułanów poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, odsłonięty 7 maja 1929 roku. Pomnik ten w czasie II wojny światowej został doszczętnie zniszczony przez hitlerowskiego najeźdźcę. Jednak z inicjatywy lek. Bolesława Szudejki, znanego społecznika leszczyńskiego, w dniu 2 września 1994 roku odsłonięto w pełni zrekonstruowany pomnik ku czci poległych ułanów 17puł w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Na zakończenie zwiedzający zapoznali się, również praktycznie, z armatami przeciwlotniczymi zgromadzonymi przy placu apelowym, będącymi wcześniej używanym uzbrojeniem stacjonującego do 2011 roku w tych koszarach 69 Leszczyńskiego pułku przeciwlotniczego i innych jednostek przeciwlotniczych.

Imieniny

Niedziela, 16-06-2024, Imieniny obchodzą Alina, Aneta, Benon
Do końca roku pozostało: 199 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2582891
DzisiajDzisiaj14
WczorajWczoraj513
Bieżący tydzieńBieżący tydzień5069
Bieżący miesiącBieżący miesiąc12659
WszyscyWszyscy2582891