Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

KOMUNIKAT

ZAPRASZAMY

W tym roku, w maju, mija 75 lat od zakończenia walk w bitwie o Monte Cassino. W związku z tym Zarząd Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "GROTA" i Garnizonu Leszno wyszedł z inicjatywą zorganizowania podróży wojskowo-historycznej do Włoch, w tym również chcąc odwiedzić klasztor i wzgórze Monte Cassino.

Wszystkich członków Stowarzyszenia oraz inne osoby gorąco zapraszamy do udziału w tej wycieczce. Ogólny plan wyjazdu:

- termin 20-26 maj 2019 roku, przejazd autokarem, wyjazd o północy 20/21.05, powrót 26.05 w godzinach nocnych;

- zakwaterowanie – 6 noclegów w pokojach 2-osobowych z łazienkami, pokoje 1-osobowe dodatkowo płatne;

- wyżywienie – 6 śniadań i 6 obiadokolacji;

- program: przejazd do Wiednia, następnie Padwa, Bolonia, Loreto, Monte Cassino, Rzym, Watykan i ponownie Rzym, Werona, przejazd do Polski;

- przejazd, pilot, ubezpieczenie NNW i KL, zestaw Tour Guide, opłata marszałkowska w cenie;

- koszt wycieczki – 785zł/os + 183€/os + ok. 90€/os na bilety wstępu (w cenie biletów została ujęta opłata na przewodników miejscowych, wstępy do zwiedzanych obiektów oraz opłaty wjazdowe do miast we Włoszech); łącznie (przy kursie euro ok. 4,3 za zł) około 1960 złotych od osoby.

Program zwiedzania dostępny u Prezesa i Sekretarza Stowarzyszenia. Zgłoszenia do udziału w wycieczce proszę kierować telefonicznie do Prezesa płk Rochmankowskiego (tel. 601739503) lub do Sekretarza ppłk Izydorczyka (tel. 786290156) w terminie do 10 kwietnia. Prosimy o szybkie podjęcie decyzji o udziale – ilość miejsc ograniczona.

 *****

16 kwietnia to data Święta Pułkowego 69Lpplot. Dzień ten upamiętnia wejście do walki 69 pułku artylerii przeciwlotniczej, w ramach Operacji Łużyckiej, w kwietniu 1945 roku. Corocznie staramy się być uczestnikami uroczystych obchodów upamiętniających walki II Armii Wojska Polskiego w Operacji Łużyckiej organizowanych na cmentarzu wojennym w Zgorzelcu. W tym roku organizujemy wyjazd autokarem do Zgorzelca w dniu 16 kwietnia z rejonu koszar. Koszt 30 złotych od osoby. Zgłoszenia do wyjazdu prosimy kierować telefonicznie do Prezesa płk Rochmankowskiego (tel. 601739503) lub do Sekretarza ppłk Izydorczyka (tel. 786290156) w terminie do 12 kwietnia.

 *****

17 kwietnia o godz. 17:00 organizujemy spotkanie wielkanocne dla członków Stowarzyszenia i innych chętnych. Miejsce – restauracja Olimp. Koszt 50 złotych od osoby. Zgłoszenia prosimy kierować telefonicznie do Prezesa płk Rochmankowskiego (tel. 601739503) lub do Sekretarza ppłk Izydorczyka (tel. 786290156) w terminie do 12 kwietnia.

 *****

1 Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy organizuje w dniu 26 kwietnia uroczystą zbiórkę w koszarach z okazji swojego Święta, jak również Święta Pułkowego 69Lpplot. Ponieważ w tym roku – 2 września przypada 75 rocznica sformowania 69 pułku artylerii przeciwlotniczej, dlatego główne uroczystości rocznicowe oraz V Spotkanie byłych żołnierzy i pracowników resortu MON 69Lpplot, postanowiliśmy zorganizować we wrześniu 2019 roku. Jednak wszystkich chętnych do uczczenia święta już teraz zapraszamy na spotkanie w dniu 26 kwietnia na godz. 18:00 do restauracji Olimp. Zgłoszenia do udziału w spotkaniu prosimy kierować telefonicznie do Prezesa płk Rochmankowskiego (tel. 601739503) lub do Sekretarza ppłk Izydorczyka (tel. 786290156).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

100px POL Leszno COA.svg

logo

 

Prezydent Miasta Leszna

Zaprasza

Na uroczyste obchody upamiętnienia 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej

 

 

Program uroczystości w dniu 12 kwietnia 2019 roku:

Godz. 08:00 – Msza św. w Bazylice Mniejszej pw. Św. Mikołaja w Lesznie

Godz. 09:15 – złożenie kwiatów przy tablicy „Pamięci Oficerów 17puł Wlkp. zamordowanych w Katyniu i Starobielsku – ściana zachodnia kaplicy na cmentarzu parafialnym przy ul. Kąkolewskiej w Lesznie

Godz. 10:00 – uroczystości pod pomnikami Pamięci Ofiar Katynia i Matek Katyńskich przy ul. Ofiar Katynia w Lesznie (z udziałem wojska, pocztów sztandarowych, delegacji urzędów administracji, młodzieży szkolnej, przedstawicieli związków kombatanckich i organizacji społecznych)

 

 

Również 12 kwietnia w godzinach 13:00 – 19:00 na leszczyńskim Rynku odbędzie się Piknik Militarny z okazji 100-lecia przyjazdu gen. Hallera na ziemię leszczyńską. W programie:

- prezentacja sprzętu wojskowego i stanowisk promocyjno-informacyjnych;

- pokaz działania żołnierzy 12WBOT;

- występ Orkiestry Wojskowej z Żagania;

- rekonstrukcja historyczna – spotkanie z gen. Hallerem;

- grochówka wojskowa;

- wykład dr R. Sierchuły nt. „Gen. Józef Haller - dowódca Błękitnej Armii” (godz. 18:00 – Biblioteka Ratuszowa).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drodzy nasi Koledzy, Przyjaciele i Sympatycy!

Trwa okres rocznego rozliczenia naszych podatków. Każda osoba fizyczna może zdecydować o przekazaniu 1% swojego podatku  na wsparcie organizacji OPP. Jeśli nie wiecie, kogo obdarować, wesprzyjcie działalność statutową naszej organizacji: "STOWARZYSZENIE OFICERÓW REZERWY 69 LESZCZYŃSKIEGO PUŁKU PRZECIWLOTNICZEGO im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "GROTA" i GARNIZONU LESZNO"

Wystarczy, że podacie w zeznaniu podatkowym PIT nasz nr KRS 0000 296593.

Jednocześnie przypominamy nasz adres i nr konta bankowego:

"Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "GROTA" i Garnizonu Leszno" ul. Obrońców Lwowa 5 64-100 LESZNO
Bank BGŻ oddział w Lesznie ul. Słowiańska 16 - nr konta : 80 2030 0045 1110 0000 0162 2930

Zarząd Stowarzyszenia prosi również o uregulowanie składek członkowskich za 2019 rok poprzez wpłatę na konto Stowarzyszenia lub u kolegi Skarbnika. Wysokość składki za 2019 rok wynosi 80,- złotych

 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

    KOMUNIKAT

W pozycji menu "HISTORIA" umieściliśmy zakładkę "Ogród Pamięci". Zawiera ona listę osób zmarłych, związanych z 69 Leszczyńskim Pułkiem Przeciwlotniczym ale również z pozostałymi jednostkami garnizonu leszczyńskiego. Zakładka ta jest hołdem ale również wyrazem pamięci o naszych koleżankach i kolegach, którzy swoją służbę związali z garnizonem leszczyńskim i spoczęli na "wieczną wartę" nie tylko na leszczyńskich cmentarzach. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do "Ogrodu pamięci". Ostatnia aktualizacja 26.03.2019r.  Kliknij tutaj.

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

KONTAKT

 

Dane firmy:

Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego

im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" i Garnizonu Leszno

ul.Obrońców Lwowa 5
64-100 Leszno

Krajowy Rejestr Sądowy - nr KRS: 0000296593
Główny Urząd Statystyczny - nr REGON: 300785240
Urząd Skarbowy - nr NIP: 697-22-48-245

Zachęcamy do dokonywania wszelkiego rodzaju wpłat elektronicznie bezpośrednio na poniżej podane konto bankowe Stowarzyszenia. Prosimy zaznaczać przy każdej wpłacie czego ta wpłata dotyczy - w przelewie prosimy to zaznaczać w zakładce "tytułem..." :

Konto bankowe BGŻBNP Paribas - numer 80 2030 0045 1110 0000 0162 2930

Zachęcamy do wysyłania korespondencji elektronicznej, jak również wszelkich uwag i propozycji dotyczących działalności Stowarzyszenia oraz funkcjonowania naszej strony www.sor69pplot.pl na ponizszy adres e-mail :

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.JavaScript must be enabled in order for you to use Google Maps.
However, it seems JavaScript is either disabled or not supported by your browser.
To view Google Maps, enable JavaScript by changing your browser options, and then try again.

Drukuj

27 października 1918 r. tymczasowa ustawa o powszechnym obowiązku służby wojskowej powołała do życia Okręgowe Komendy Uzupełnień i Powiatowe Komendy Uzupełnień, które stały się pierwszymi terenowymi organami władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce.

17 stycznia 1920 r. Leszno i okoliczne miejscowości powróciły do Polski. Na odzyskanych terenach powstały terenowe organy administracji wojskowej.

21 lipca 1944 r równocześnie z Manifestem PKWN został ogłoszony Dekret Krajowej Rady Narodowej o utworzeniu Ludowego Wojska Polskiego i powołaniu Naczelnego Dowództwa. Tworzeniem i rozbudową sił zbrojnych zajmowało się Szefostwo Mobilizacji, Formowania i Uzupełnienia. W celu realizacji złożonych zadań Naczelne Dowództwo WP powołało do życia Rejonowe Komendy Uzupełnień (RKU) jako organy wykonawcze w zakresie mobilizacji i rejestracji rezerw ludzkich i zasobów materiałowych.


Utworzenie w terenie wojskowego aparatu mobilizacyjnego oraz komórek wojskowych w organach administracji państwowej przyczyniło się wydatnie do sprawnego i efektywnego kompletowania stanów osobowych formujących się jednostek Wojska Polskiego.


Szefostwo Mobilizacji i Formowania od października 1944 r. Szefostwo Mobilizacji i Uzupełnienia MON – Rady Narodowe szczebla wojewódzkiego, powiatowego i miejskiego (z wydziałami wojskowymi) – samorządy miejskie i gminne (z referatami wojskowymi).


Szefostwo Mobilizacji i Uzupełnienia MON – Okręgi Wojskowe od 1945 r. – Rejonowe Komendy Uzupełnień – Komisje Poborowe i Powiatowe Komisje Poboru Koni.


Rejonowe Komendy Uzupełnień (RKU) od 1944 r. – Wojskowe Komendy Rejonowe (WKR) od 1950 r. – Wojskowe Komendy Wojewódzkie od 1952 r.
W skład RKU Leszno wchodziły następujące powiaty : Kościan, Leszno i Wschowa.
W marcu 1947 r. RKU Leszno zmieniła swoją siedzibę z Kościana do Leszna

W dniu 1 marca 1951 r. w WKR Leszno został dokonany nowy podział administracyjny i powiat kościański wszedł w skład WKR Nowy Tomyśl, a powiat gostyński i rawicki weszły w skład WKR Leszno.
Jednocześnie z tym dniem została zmieniona nazwa z Rejonowej Komendy Uzupełnień Leszno na Wojskową Komendę Rejonową Leszno.

W 1965 r. w wyniku nowych zadań administracyjnych z Wojskowej Komendy Rejonowej Leszno utworzono Powiatowy Sztab Wojskowy Leszno.
Kolejna zmiana została dokonana w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju. Od 1975 r. Powiatowy Sztab Wojskowy Leszno został przekształcony w Wojskową Komendę Uzupełnień Leszno, która funkcjonowała do 1998 r.

Od dnia 01 lipca 1975 r. w budynku przy ul. Zamenhofa 32 w Lesznie rozpoczęły swoją działalność dwie instytucje Wojewódzki Sztab Wojskowy w Lesznie i jemu podległa Wojskowa Komenda Uzupełnień w Lesznie.

Kolejna reforma administracyjna w 1999 r. nie wpłynęła na zmianę nazwy WKU, a jedynie terytorialny zasięg jej działania i podległość pod Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu.

Obecnie obejmuje swoim zasięgiem pięć powiatów : powiat grodzki, powiat leszczyński, powiat gostyński, powiat kościański, powiat rawicki.

Imieniny

Czwartek, 18-04-2019, Imieniny obchodzą Apoloniusz, Bogusław, Bogusława
Do końca roku pozostało: 258 dni

Licznik odwiedzin

807808
DzisiajDzisiaj790
WczorajWczoraj1277
Bieżący tydzieńBieżący tydzień4620
Bieżący miesiącBieżący miesiąc26694
WszyscyWszyscy807808