Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

16 KWIETNIA - ŚWIĘTO PUŁKOWE

69. LESZCZYŃSKIEGO PUŁKU PRZECIWLOTNICZEGO

IM. GEN. DYW. STEFANA ROWECKIEGO „GROTA”

plansza 69lpplotWażnym wydarzeniem w historii każdego pułku Wojska Polskiego było zawsze, obchodzone uroczyście, co roku, święto pułkowe. Na ten dzień w okresie II Rzeczpospolitej, oficerowie wybierali ważną datę z historii wojennej lub pokojowej służby pułku. Potwierdzał to potem w swoim rozkazie dowódca pułku. Były to najczęściej daty związane z rozpoczęciem formowania pułku, nadaniem sztandaru, pierwszym zaprzysiężeniem żołnierzy pułku, przybyciem do miejsca pokojowej służby, przyjęciem szefostwa pułku. Dziś mówi się o patronie pułku. Z okresu wojennego często wybierano daty związane z chrztem bojowym oddziału, najcięższymi bojami, nadaniem oddziałowi za zasługi bojowe Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po zakończonej drugiej wojnie światowej, daty święta pułku ustalał minister obrony narodowej. Dopiero po 1989 roku, powrócono do starego zwyczaju wybierania daty święta pułkowego przez żołnierzy pułku.

        Dnia 2 września 1944 roku we wsi Kolonia Wrotków koło Lublina rozpoczęło się formowanie 69. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej 3. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej. 25 października 1944 roku pułk wraz z całą dywizją został zaprzysiężony w Folwarku Konstantynówka, w rejonie dyslokacji 61. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej 3. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej. Później pułk w składzie macierzystej dywizji rozpoczął swój marsz bojowy na zachód, ubezpieczając oddziały 2. Armii Wojska Polskiego w rejonach: Międzyrzeca Podlaskiego, Mrozów i Broszkowa, Łodzi, na Pomorzu Zachodnim, pod Trzebnicą i Oleśnicą.

        Na początku kwietnia 1945 roku, po ośmiu miesiącach marszu i przebyciu ponad 1000 kilometrów pułk ześrodkował się nad Nysą Łużycką, w rejonie, z którego niebawem miał wejść do walki.

        W dniu 16 kwietnia 1945 roku 69. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej wszedł do walki osłaniając oddziały 9. Dywizji Piechoty 2. Armii Wojska Polskiego, w czasie forsowania Nysy Łużyckiej, na wysokości Rothenburga. Była to ostatnia operacja wojenna Wojska Polskiego, zwana „berlińską”. Był to chrzest bojowy pułku.

        O godzinie 6:15 tego dnia rozpoczęło się artyleryjskie przygotowanie natarcia. Zgodnie z planem wszystkie baterie ogniowe pułku uczestniczyły w tym działaniu. W kolejnych dniach walki pułk osłaniał oddziały 2. Armii Wojska Polskiego aż do zakończenia wojny, w dniu 8 maja 1945 roku. W tym dniu wszystkie pułki 3. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej (61., 66., 69., 75. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej) ześrodkowały się w rejonie miejscowości Neustadt w Niemczech.

W czasie działań bojowych pułk zestrzelił 4 samoloty nieprzyjaciela, zniszczył około 24 punkty ogniowe, wyeliminował z walki około batalionu piechoty. Zniszczył transport kolejowy niemieckiej broni pancernej. W toku walk pułk poniósł straty. Poległo i zaginęło bez wieści 36 żołnierzy, a 34 zostało rannych.

        22 maja 1945 roku cała 3. Dywizja Artylerii Przeciwlotniczej przybyła z frontu do Leszna. Tu zakwaterowała w koszarach przy ulicy Racławickiej. We wrześniu tego roku 3. Dywizja została rozformowana, a na jej bazie utworzony został 86. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej.

        Po latach, w 1951 roku, w Żarach sformowany został 80. Pułk Artylerii Przeciwlotniczej, będący w składzie 11. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej. W 1955 roku pułk został wydzielony ze składu dywizji i przeniesiony do Leszna. W 1967 roku rozkazem ministra obrony narodowej pułk przyjął numer, dziedzictwo bojowe i tradycje 69. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej. Od tego roku, starym zwyczajem, pułk na swoje święto przyjął datę wejścia do walki w czasie drugiej wojny światowej, tj. 16 kwietnia. Przez 46 lat, tego dnia, pułk w garnizonie lub w czasie ćwiczeń na poligonach obchodził swoje święto.

        Prawie dziesięć lat temu (w grudniu 2011r.) pułk został rozformowany, a dwa jego dywizjony zostały włączone w skład 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Autor : Krzysztof Handke

katyn13 kwietnia jest dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom mordu. Ten dzień obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w rejonie Katynia.

        Katyń - symbol, jest najbardziej tragicznym miejscem w najnowszej historii naszego narodu. Katyń uosabia zbrodnie dokonane na oficerach Wojska Polskiego, więzionych w Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku i innych miejscach zbrodni na terytorium Rosji Sowiecki z okresu II Wojny Światowej.

         Wymordowania prawie 22 tys. obywateli polskich, wziętych do niewoli bądź aresztowanych po wkroczeniu 17 września 1939 roku Armii Czerwonej na terytorium Polski, dokonano na mocy decyzji Biura Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii z 5 marca 1940 roku. Około 15 tys. jeńców wojennych przetrzymywano w obozach specjalnych Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR (NKWD) w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Około 7 tys. osadzono w Bykownie (na Ukrainie) i Kuropatach (na Białorusi). Ofiarami zbrodni katyńskiej byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy administracji państwowej - polska inteligencja. Ciała wszystkich zamordowanych zakopano, w co najmniej 5 masowych, bezimiennych grobach rozmieszczonych na terenie Związku Sowieckiego. Jeńców z trzech obozów specjalnych NKWD przewożono transportem kolejowym w kwietniu i maju 1940 roku do miejsc kaźni: Katynia (z obozu w Kozielsku), Kalinina (z obozu w Ostaszkowie), Charkowa (z obozu w Starobielsku). Pozostałych jeńców przetrzymywano w więzieniach, mordowano na miejscu. Ich ciała zakopywano w nieustalonych dotąd miejscach. Znane są tylko dwa takie miejsca w Kuropatach pod Mińskiem i Bykowni pod Kijowem.

        Na liście katyńskiej są nazwiska mieszkańców Leszna i ziemi leszczyńskiej, którzy w tragicznym wrześniu 1939 roku wyszli na bój o Polskę, a znaleźli się na „nieludzkiej ziemi” i tam zostali. Jak podaje Jarosław Wawrzyniak autor najnowszego opracowania, zatytułowanego „Leszczyńska lista katyńska”, ze jest ich, co najmniej 133, z tego 42 oficerów zmobilizowanych do 55 poznańskiego pułku piechoty a wśród nich ojciec naszego kolegi płk Zbigniewa Gawrona, por rez. Marian Gawron i krewny kolegi mjr Krzysztofa Handke por. Władysław Żak. 20 oficerów z 17 pułku ułanów wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego, 50 mieszkańców Leszna i powiatu zmobilizowanych do innych jednostek wojskowych. Jest również 20 policjantów i 1 strażnik więzienny.

        Po nawiązaniu kontaktu władz sowieckich z Polskim Rządem na Uchodźstwie w lutym 1941 roku strona sowiecka nie przekazała Polakom - pomimo ich starań - jakichkolwiek informacji w sprawie zaginionych. Po odkryciu przez Niemców masowych grobów w Katyniu, władze sowieckie odpowiedziały taktyką zrzucenia winy na nazistów, którzy rzekomo mieli wymordować polaków po wejściu na te tereny już w 1941 roku. Stalin wykorzystując pomówienia „oszczerstwa wobec Związku Sowieckiego” zerwał stosunki z Rządem Polskim na Uchodźstwie.

        Związek Sowiecki do popełnienia zbrodni katyńskiej przyznał się dopiero po 50 latach od jej dokonania tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono, co roku, jako Światowy Dzień Ofiar Katynia. Dziś pamięć o nich w Lesznie zakuta została w kamieniu-pomniku przy ulicy Ofiar Katynia. Na terenie koszar wojskowych przy ulicy Racławickiej zasadzone zostały, w ramach ogólnopolskiej akcji, trzy „Dęby pamięci”. Jednak czy pamięć o nich zostanie w naszych sercach, zależeć będzie tylko od nas samych.

                                                                                                                                      CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

Autor : Mirosław Rochmankowski

Szanowni Przyjaciele i Sympatycy oraz Koledzy - Członkowie

naszego Stowarzyszenia

W związku z rozpoczętymi pracami rekonstrukcyjnymi pomnika poświeconego żołnierzom 55 Poznańskiego Pułku Piechoty zwracamy się z gorącym apelem o wsparcie finansowe lub materialne w odtworzeniu tego pomnika.

APEL na stron interjpg 2

Zainteresowanych obejrzeniem zdjęć przedwojennych oryginalnego pomnika 55ppp zapraszamy do naszej GALERII. Kliknij tutaj.

 

Imieniny

Środa, 21-04-2021, Imieniny obchodzą Addar, Anzelm, Bartosz
Do końca roku pozostało: 255 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

1744210
DzisiajDzisiaj1009
WczorajWczoraj1069
Bieżący tydzieńBieżący tydzień3117
Bieżący miesiącBieżący miesiąc16982
WszyscyWszyscy1744210