Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

20230512 01Dzień 7 maja dla 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego stacjonującego w leszczyńskich koszarach w okresie międzywojennym to szczególny dzień. Było to święto pułkowe tej znamienitej jednostki obchodzone uroczyście przez brać ułańską i społeczność leszczyńską. Kultywując tradycje jednostek wojskowych z tego okresu stacjonujących w Lesznie nasze Stowarzyszenie rozpoczęło piękną inicjatywę w 2014 roku. Zorganizowaliśmy zawody strzeleckie w postaci Memoriału, dla którego patronem obraliśmy byłego żołnierza 17.puł – wachmistrza Ludwika KOSTERĘ, mieszkańca i obywatela Leszna, wybitnego sportowca, w okresie powojennym znakomitego trenera polskich strzelców, w tym medalistów olimpijskich.

Od tego czasu organizowaliśmy corocznie zawody memoriałowe docierając do VI Memoriału w 2019r. W następnych dwóch latach niestety nie odbyły się zawody memoriałowe – nie pozwoliła na to epidemia koronawirusa. Jednak od 2022 roku sytuacja epidemiczna na tyle się poprawiła – „chyba” – dzięki czemu odbył się VII Memoriał, a w tym, 2023 roku, już VIII Memoriał.

Od 2015 roku ustaliliśmy termin rozgrywania Memoriału na początek maja, właśnie dla uczczenia święta 17.puł. I w tym, 2023 roku ponownie spotkaliśmy się w dniu 12 maja 2022r. na strzelnicy KM Policji w Lesznie. Chcielibyśmy jako Stowarzyszenie – jako inicjator i główny organizator memoriału – podziękować instytucjom i ich przedstawicielom, którzy w tym roku współorganizowali z nami zawody strzeleckie: Komendantowi Komendy Miejskiej Policji w Lesznie insp. Krzysztofowi Nowakowi, Dowódcy 1.Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego ppłk Radosławowi Wójcickiemu, KŻR LOK Leszno i Leszczyńskiemu Okręgowemu Związkowi Strzelectwa, który sprawnie przeprowadził zawody od strony sędziowskiej.

VIII Memoriał im. Ludwika Kostery rozpoczął się na policyjnej strzelnicy o godz. 10:30. W zawodach strzeleckich uczestniczyło 13 trzyosobowych20230512 20 drużyn reprezentujących Komendę Miejską Policji w Lesznie, Państwową Straż Pożarną w Lesznie, 1. Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy, 2 dywizjon przeciwlotniczy, 3. Kresowy dywizjon przeciwlotniczy, 19. Samodzielny Oddział Geograficzny, Wojskowe Centrum Rekrutacji Poznań, Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Leszno, Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Swarzędz, Światowy Związek Polskich Żołnierzy Łączności Oddział Śrem, Strzelcy Święciechowscy, Zakład Jerzy Nowak oraz nasze Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69Lpplot. Otwarcia Memoriału dokonał Prezes naszego Stowarzyszenia płk w st. spocz. Mirosław ROCHMANKOWSKI wraz z sędzią głównym zawodów p. Markiem ZIMNOCHEM oraz gościem honorowym p. Leonardem KOSTERĄ – synem patrona Memoriału.

20230512 28Po oficjalnym rozpoczęciu zawodów Prezes ROCHMANKOWSKI wraz z p. Leonardem KOSTERĄ udali się na cmentarz parafialny w Lesznie przy ul. Kąkolewskiej aby na mogile Ludwika KOSTERY złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze.

Główna część zawodów składała się z dwóch konkurencji:

- strzelanie z karabinka wojskowego M4-22lr kaliber 5,6mm. Każdy zawodnik oddał 3 strzały próbne a następnie 10 strzałów ocenianych do tarczy fb 23p (podwójnie pomniejszonej) w postawie stojąc z odległości 25 metrów;

Wyniki indywidualne trzyosobowych zespołów składały się na wyniki drużynowe ze strzelania. Oto zdobywcy pierwszych sześciu miejsc w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej.

Konkurencja karabinka wojskowego M4-22lr - klasyfikacja indywidualna:

1. płk Andrzej CEGLEWSKI (19.SOG) – 100 pkt.

2. sierż. Tomasz JURKIEWICZ (1.Ldplot) – 98 pkt.

3. Wojciech BARCZAK (KŻR LOK Jastrząb Swarzędz) – 97 pkt.

4. ppor. Wojciech NOWAK (19.SOG) – 97 pkt.

5. asp. Szymon SIERACKI (PSP Leszno) – 97 pkt.

6. Sylwia WIESZCZECZYŃSKA (KŻR LOK Leszno) – 97 pkt.

Konkurencja karabinku M4-22lr - klasyfikacja drużynowa:

1. 19. Samodzielny Oddział Geograficzny – 283 pkt.

2. 1. Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy – 282 pkt.

3. Wojskowe Centrum Rekrutacji Poznań – 281 pkt.

4. 2. dywizjon przeciwlotniczy – 279 pkt.

5. Komenda Miejska Policji Leszno – 276 pkt.

6. Koło Żołnierzy Rezerwy LOK Leszno – 273 pkt.

20230512 43Zwieńczeniem zawodów była konkurencja specjalna dla pierwszych dziesięciu zawodników w klasyfikacji20230512 48 indywidualnej. Polegała ona na oddaniu jednego strzału przez każdego z czołowej piętnastki z karabinka wojskowego M4-22lr w postawie klęcząc, z odległości 25 metrów do tarczy okolicznościowej (wygrywał zawodnik, którego strzał był najbliższy środka tarczy). Zwycięzcą okazał się asp. Szymon SIERACKI z Powiatowej Straży Pożarnej w Lesznie. Puchar za zwycięstwo w konkurencji specjalnej wręczył zwycięzcy osobiście fundator pucharu p. Leonard KOSTERA, syn patrona naszego Memoriału. Zwycięzca otrzymał również dyplom okolicznościowy.

20230512 60Nagrody wręczali Prezes Stowarzyszenia płk w st. spocz. Mirosław ROCHMANKOWSKI, I Zastępca Komendanta Komendy Miejskiej w Lesznie mł. insp. Sławomir GLAPIAK oraz gość honorowy p. Leonard KOSTERA.

Pierwszych trzech zawodników w klasyfikacji indywidualnej oraz pierwsze trzy zespoły w klasyfikacji drużynowej uhonorowano okolicznościowymi pucharami. Pierwszym sześciu we wszystkich klasyfikacjach, indywidualnej i drużynowej, wręczono dyplomy. Każdy uczestnik memoriału otrzymał również medal pamiątkowy potwierdzający udział w zawodach.

Do obejrzenia zdjęć z zawodów memoriałowych zapraszamy do naszej galerii. Kliknij tutaj.

Kompletne wyniki indywidualne i drużynowe Memoriału można pobrać w zakładce O NAS/PLIKI DO POBRANIA – plik wyniki-VIII-memorial.pdf.

Pogoda nam dopisała. Przez cały czas zawodów świeciło piękne majowe słońce. Warunki strzelania były wyśmienite. Policyjna strzelnica sportowa jest wspaniałym obiektem, dobrze wyposażonym i, co najważniejsze, bezpiecznym do rozgrywania zawodów strzeleckich. Uczestnicy zawodów mogli odpocząć i zrelaksować się przed i po strzelaniu. Jako organizatorzy zadbaliśmy o gorące i zimne napoje (kawa, herbata, woda mineralna). Jak wiele imprez czy tego typu zawodów, tak i ten memoriał nie mógł się odbyć bez degustacji „wojskowej” grochówki (i tutaj podziękowania dla pana Pawła JOHNA z firmy PAWEŁ JOHN-P.P.H.U.-JOHN za sporządzenie i dostarczenie tej wyśmienitej potrawy). Dzięki ładnej pogodzie i miłej atmosferze nastroje uczestników były wyśmienite. Byli zadowoleni zarówno z organizacji, przebiegu i zabezpieczenia, jak również z osiągniętych wyników. Zgłosili także akces uczestnictwa w IX Memoriale im. Ludwika KOSTERY w 2024 roku.

Zarząd Stowarzyszenia dziękuje serdecznie wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i sprawny przebieg VIII Memoriału.


Imieniny

Środa, 24-07-2024, Imieniny obchodzą Antoni, Kinga, Krystyna
Do końca roku pozostało: 161 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2621396
DzisiajDzisiaj70
WczorajWczoraj763
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2073
Bieżący miesiącBieżący miesiąc25783
WszyscyWszyscy2621396