Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

20190517 001Dzień 7 maja dla 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego stacjonującego w leszczyńskich koszarach w okresie międzywojennym to szczególny dzień. Było to święto pułkowe tej znamienitej jednostki obchodzone uroczyście przez brać ułańską i społeczność leszczyńską. Kultywując tradycje jednostek wojskowych z tego okresu stacjonujących w Lesznie nasze Stowarzyszenie rozpoczęło piękną inicjatywę w 2013 roku. Zorganizowaliśmy zawody strzeleckie w postaci Memoriału, dla którego patronem obraliśmy byłego żołnierza 17.puł – wachmistrza Ludwika KOSTERĘ, mieszkańca i obywatela Leszna, wybitnego sportowca, w okresie powojennym znamienitego trenera polskich strzelców, w tym medalistów olimpijskich.

W dniu 17 maja 2019 roku odbył się kolejny, VI Memoriał im. Ludwika Kostery. Od 2015 roku ustaliliśmy termin rozgrywania Memoriału na początek maja, właśnie dla uczczenia święta 17.puł. Niestety, drugi rok z rzędu, leszczyńska jednostka wojskowa nie podjęła współpracy w zakresie organizacji tego memoriału, mimo że w dotychczasowych, pierwszych czterech memoriałach zawody odbywały się na strzelnicy wojskowej. Tradycji stało się zadość dzięki wyjątkowym okolicznościom oddania do użytku po gruntownym remoncie miejskiej strzelnicy sportowej przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego przy pl. Kościuszki. Szczególnie nam miło, że nasz Memoriał został objęty Honorowym Patronatem przez Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka. Nasze zawody strzeleckie praktycznie zainaugurowały otwarcie i użytkowanie tej strzelnicy. Zawody VI Memoriału zorganizowaliśmy wspólnie z Urzędem Miasta Leszna i Leszczyńskim Okręgowym Związkiem Strzelectwa, ponieważ kultywowanie tradycji wojskowych i pamięć o bohaterach Rzeczypospolitej są nam wszystkim bliskie i aktualne.

VI Memoriał im. Ludwika Kostery rozpoczął się na miejskiej strzelnicy o godz. 10:00. W zawodach strzeleckich uczestniczyło 1820190517 022 trzyosobowych drużyn reprezentujących Urząd Miasta Leszna, Komendę Miejską Policji w Lesznie, Państwową Straż Pożarną w Lesznie, Straż Miejską w Lesznie, 19. Samodzielny Oddział Geograficzny, 1. Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy, 3. Kresowy dywizjon przeciwlotniczy, Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa (dwie drużyny), Klub Żołnierzy Rezerwy LOK Leszno, Leszczyńskie Towarzystwo Strzeleckie, Koło Powiatowe ZWiRWP z Kościana, Strzelcy Święciechowscy, Sympatycy 17. puł z Leszna, Zespół Szkół nr 4 z Leszna, III Liceum Ogólnokształcące (gospodarz obiektu) i nasze Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69Lpplot (dwie drużyny). Otwarcia Memoriału dokonał Prezes naszego Stowarzyszenia płk w st. spocz. Mirosław ROCHMANKOWSKI wraz z sędzią głównym zawodów p. Wiesławem GABRYELSKIM oraz gościem honorowym p. Leonardem KOSTERĄ – synem patrona Memoriału.

20190517 029Po oficjalnym rozpoczęciu zawodów Prezes ROCHMANKOWSKI wraz z p. Leonardem KOSTERĄ i p. Antonim Neczyńskim, sympatykiem naszego Stowarzyszenia, udali się na cmentarz parafialny w Lesznie przy ul. Kąkolewskiej aby na mogile Ludwika KOSTERY złożyć wiązankę kwiatów i zapalić znicze.

 

 

 

Do obejrzenia zdjęć z zawodów memoriałowych zapraszamy do naszej galerii. Kliknij tutaj.

Główna część zawodów składała się z dwóch konkurencji:

- strzelanie z pistoletu sportowego 5,6mm. Każdy zawodnik oddał 10 strzałów ocenianych do tarczy fb 23p w postawie stojąc z odległości 25 metrów;

- strzelanie z karabinu sportowego 5,6mm. Każdy zawodnik oddał 10 strzałów ocenianych do tarczy fb 23p (zmniejszona) w postawie leżąc z podpórką z odległości 50 metrów.

Wyniki indywidualne trzyosobowych zespołów składały się na wyniki drużynowe z poszczególnych strzelań. Prowadzona była również klasyfikacja łączna (pistolet i karabin sportowy) w tzw. dwuboju strzeleckim – indywidualna i drużynowa. Oto zdobywcy pierwszych trzech miejsc w poszczególnych konkurencjach i klasyfikacjach.

Konkurencja pistoletu sportowego - klasyfikacja indywidualna:

1. asp. Marek KASPERSKI (KM Policji Leszno) – 99 pkt.

2. Maciej ZARWAŃSKI (LTS) – 98 pkt.

3. st. sierż. Sebastian ŚCIMBORSKI (3.Kdplot Leszno) – 97 pkt.

Konkurencja pistoletu sportowego - klasyfikacja drużynowa:

1. Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa zespół nr 1 – 290 pkt.

2. Leszczyński Okręgowy Związek Strzelectwa zespół nr 1 – 286 pkt.

3. KM Policji Leszno – 280 pkt.

Konkurencja karabinu sportowego - klasyfikacja indywidualna:

1. Bartosz MICHAŁOWSKI (KŻR LOK Leszno) – 98 pkt.

2. st. sierż. Sebastian ŚCIMBORSKI (3.Kdplot Leszno) – 97 pkt.

3. kpt. Dawid MILCZYŃSKI (19.SOG Leszno) – 96 pkt.

Konkurencja karabinu sportowego - klasyfikacja drużynowa:

1. PSP Leszno – 281 pkt.

2. KŻR LOK Leszno – 275 pkt.

3. LTS – 272 pkt.

Klasyfikacja indywidualna dwuboju strzeleckiego:

1. st. sierż. Sebastian ŚCIMBORSKI (3.Kdplot Leszno) – 194 pkt.

2. Bartosz MICHAŁOWSKI (KŻR LOK Leszno) – 193 pkt.

3. mł. asp. Damian GOŁEMBSKI (KM Policji Leszno) – 192 pkt.

20190517 094Klasyfikacja drużynowa dwuboju strzeleckiego:

1. KM Policji Leszno – 551 pkt.

2. KŻR LOK Leszno – 550 pkt.

3. LOZS zespół nr 2 – 545 pkt.

Zwieńczeniem zawodów była konkurencja specjalna dla pierwszych dziesięciu zawodników w klasyfikacji indywidualnej karabinu20190517 054 sportowego. Polegała ona na oddaniu jednego strzału przez każdego z czołowej dziesiątki z karabinu sportowego kbks kal. 5,6mm, w postawie klęcząc, z odległości 50 metrów do tarczy okolicznościowej (wygrywał zawodnik, którego strzał był najbliższy środka tarczy). Zwycięzcą okazała się p. Anna WYPYCH z Leszczyńskiego Towarzystwa Strzeleckiego. Puchar za zwycięstwo w konkurencji specjalnej wręczył zwyciężczyni osobiście fundator pucharu p. Leonard KOSTERA, syn patrona naszego Memoriału. Zwyciężczyni otrzymała również dyplom okolicznościowy oraz miniaturę logo VI Memoriału.

Dodatkową konkurencją rozegraną w ramach VI Memoriału było strzelanie z pistoletu wojskowego do tarczy 23p w postawie stojąc z odległości 25 metrów.

W konkurencji tej trzy pierwsze miejsca zajęli:

1. Zenon DEMSKI (LOZS zespół nr 2) – 97 pkt.

2. Adam KRZYŻANIAK (LOZS zespół nr 1) – 95 pkt.

3. asp. Adam KASPERSKI (KM Policji Leszno) – 94 pkt.

Nagrody wręczali Prezes Stowarzyszenia płk w st. spocz. Mirosław ROCHMANKOWSKI, sędzia główny zawodów Wiesław GABRYELSKI oraz gość honorowy p. Leonard KOSTERA.

Pierwszych trzech zawodników w klasyfikacji indywidualnej oraz pierwsze trzy zespoły w klasyfikacji drużynowej uhonorowano okolicznościowymi pucharami i medalami. Pierwszym sześciu we wszystkich klasyfikacjach, indywidualnej i drużynowej, wręczono dyplomy. Każdy uczestnik memoriału otrzymał również medal pamiątkowy potwierdzający udział w zawodach.

W zawodach VI Memoriału uczestniczyli również uczniowie dwóch leszczyńskich placówek oświatowych – III Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół nr 4. Za najlepszą postawę wśród młodzieży specjalnym pucharem uhonorowany został uczeń Zespołu Szkół nr 4 Cezary KRAJEWSKI.

Pogoda nam dopisała. Przez cały czas zawodów świeciło piękne majowe słońce. Warunki strzelania były wyśmienite. Miejska strzelnica sportowa jest wspaniałym obiektem, dobrze wyposażonym i, co najważniejsze, bezpiecznym do rozgrywania zawodów strzeleckich. Jako organizatorzy zadbaliśmy o gorące i zimne napoje (kawa, herbata, woda mineralna). Jak wiele imprez czy tego typu zawodów, tak i ten memoriał nie mógł się odbyć bez degustacji „wojskowej” grochówki. Dzięki ładnej pogodzie i miłej atmosferze nastroje uczestników były wyśmienite. Byli zadowoleni zarówno z organizacji, przebiegu i zabezpieczenia, jak również z osiągniętych wyników. Zgłosili także akces uczestnictwa w VII Memoriale im. Ludwika KOSTERY w 2020 roku.

Zarząd Stowarzyszenia dziękuje serdecznie wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację i sprawny przebieg VI Memoriału.

Imieniny

Środa, 27-05-2020, Imieniny obchodzą Beda, Izydor, Jan
Do końca roku pozostało: 219 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

1458626
DzisiajDzisiaj729
WczorajWczoraj837
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2517
Bieżący miesiącBieżący miesiąc42845
WszyscyWszyscy1458626