Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

20190416 1We wtorek 16 kwietnia 2019 roku członkowie naszego Stowarzyszenia wraz z delegacją żołnierzy 1 Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego udali się autobusem wynajętym przez nasze Stowarzyszenie do Zgorzelca, gdzie odbyły się obchody 74. rocznicy operacji forsowania Nysy Łużyckiej przez II Armię Wojska Polskiego. Forsowanie Nysy Łużyckiej było elementem większej operacji mającej na celu wyzwolenie rejonu łużyckiego, ale przede wszystkim zamknięcie tzw. Kotła berlińskiego i odcięcie sił hitlerowskich walczących na południe od Łużyc oraz w Czechosłowacji, a dążących do połączenia się z wojskami hitlerowskimi broniącymi się w rejonie Berlina. Udaliśmy się, jak w poprzednich latach, na te uroczystości dlatego, że uczestnikiem operacji forsowania Nysy Łużyckiej był 69paplot, który wszedł w tym rejonie do walki z hitlerowskim najeźdźcą właśnie w dniu 16 kwietnia 1945 roku. Data ta w okresie późniejszym, w czasie stacjonowania, najpierw 69paplot, później 69pplot w Garnizonie Leszno została przyjęta jako dzień Święta Pułkowego 69 Leszczyńskiego pułku przeciwlotniczego.

Podróż autobusem minęła w przyjemnej atmosferze. W słonecznej pogodzie i w świetnych humorach dotarliśmy w okolice cmentarza wojennego w Zgorzelcu. Kolega Jerzy Domański pokrótce zapoznał z przebiegiem tzw. Operacji Łużyckiej w kwietniu i maju 1945 roku, w tym z udziałem w tej operacji 69paplot oraz tworzeniem, rozbudową, opieką i pielęgnacją nekropolii w Zgorzelcu – Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego, powstałej po II wojnie światowej, gdzie pochowano prawie 4 tys. żołnierzy, którzy zginęli lub zmarli w wyniku odniesionych ran w czasie walk z wojskami hitlerowskimi w czasie forsowania Nysy Łużyckiej i wyzwalania rejonu Łużyc.

Do oglądnięcia pozostałych zdjęć z uroczystości w Zgorzelcu zapraszamy do naszej galerii. Kliknij tutaj.

20190416 3

Uroczystości zorganizowane przez samorządowe władze miasta i powiatu zgorzeleckiego odbyły się przed Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. W uroczystościach uczestniczyły władze samorządowe, kombatanci – żyjący uczestnicy walk na Łużycach, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele duchowieństwa, organizacji pozarządowych, uczniowie szkół oraz społeczeństwo miasta i regionu, a także liczne poczty sztandarowe, w tym poczet sztandarowy 1 Leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego.

Ceremonia rozpoczęła się o godzinie 12.00 meldunkiem dowódcy kompanii honorowej o gotowości do uroczystości, który w imieniu dowódcy 23 Śląskiego pułku artylerii przyjął dowódca 3 dywizjonu artylerii rakietowej ppłk Piotr Kobyłecki płk Paweł Świtalski. Po odegraniu Hymnu Państwowego przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Kopalni Węgla Brunatnego Turów, okolicznościowe przemówienia wygłosili m. in.: Burmistrz Miasta Zgorzelec i Starosta Zgorzelecki wspominając szczególnie daninę krwi i życia, jaką złożyli żołnierze II Armii Wojska Polskiego w operacji łużyckiej. Przedstawiciel Związku Weteranów i Rezerwistów WP płk w st. spocz. Krzysztof Majer uhonorował odznaczeniami i medalami zasłużonych działaczy regionu zgorzeleckiego. Wręczono również odznaczenia „Za zasługi dla Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych” oraz „Za zasługi dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego”.20190416 5

Następnie odmówiono modlitwę w intencji wyzwolicieli Ojczyzny, którą poprowadzili wspólnie przedstawiciele kościoła katolickiego i prawosławnego. Po modlitwie odczytano Apel Pamięci, a po nim salwą honorową oddano cześć żołnierzom poległym podczas operacji forsowania Nysy Łużyckiej. Na zakończenie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i wieńce pod Pomnikiem Orła 20190416 4Piastowskiego. Po uroczystości członkowie naszego Stowarzyszenia odwiedzili 13 grobów żołnierzy 69paplot poległych w czasie operacji forsowania Nysy Łużyckiej, pochowanych na tej nekropolii, oddając im hołd. Zapalono również znicze i zatknięto biało-czerwone chorągiewki. Po części oficjalnej żołnierze 23 Śląskiego pułku artylerii z Bolesławca częstowali wszystkich chętnych grochówką wojskową.

 

 

20190416 2Na Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu spoczywa 3 420 oficerów i żołnierzy w grobach usytuowanych w rzędach i oznaczonych identycznymi płytami z motywem tzw. krzyża grunwaldzkiego. Na zgorzeleckiej nekropolii  pochowano (według stopni wojskowych): 1 podpułkownika Nikifora Jaśkiewicza, 7 majorów, 24 kapitanów, 43 poruczników, 195 podporuczników, 98 chorążych, 7 podchorążych (w czasie wojny zaliczano ich do oficerów).  Pozostali to podoficerowie i szeregowcy. Spoczywa tu także 6 kobiet żołnierzy (sanitariuszek i telefonistek).

Imieniny

Środa, 24-07-2024, Imieniny obchodzą Antoni, Kinga, Krystyna
Do końca roku pozostało: 161 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2621416
DzisiajDzisiaj90
WczorajWczoraj763
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2093
Bieżący miesiącBieżący miesiąc25803
WszyscyWszyscy2621416