Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

201811012 01We wrześniu 2018 roku przypadła znamienita rocznica – 100-lecie powstania polskiej broni przeciwlotniczej. Dla naszego Stowarzyszenia mającego w nazwie pułk przeciwlotniczy, który stacjonował w leszczyńskim garnizonie, jest to szczególnie ważna rocznica. Aby ją uświetnić postanowiliśmy zorganizować sympozjum, w którym prelegenci przedstawią historię powstania, rozwój broni przeciwlotniczej w Wojsku Polskim, jej udział w działaniach wojennych aż do jej współczesnego kształtu.

Sympozjum zorganizowane zostało 12 października. Jest to data związana z historycznym wydarzeniem sprzed dokładnie 75 lat. W tym dniu, w 1943 roku, odbyła się bitwa pod Lenino, w której główną rolę odegrała 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki przechodząc swój chrzest bojowy. Organizując sympozjum w tym dniu chcieliśmy z jednej strony uczcić to historyczne wydarzenie, z drugiej strony ocalić to wydarzenie od zapomnienia. Tam również walczyli polscy żołnierze, bili się i ginęli w imię wolności i niepodległości polskiej Ojczyzny.

201811012 04

Przed rozpoczęciem sympozjum członkowie naszego Stowarzyszenia udali się aby zapalić znicze na grobach dowódców pułków przeciwlotniczych, pochowanych na cmentarzach leszczyńskich: płk Alfonsa Romana FENGLERA (d-cy 5paplot), płk Józefa CHMIELUKA (d-cy 69paplot), płk Mariana PIĘKOSZA (d-cy 69paplot) i płk Adama STYSZKI (d-cy 128/4pplot).

12 października o godz. 11:00 w Bibliotece Uczelnianej PWSZ im. Jana Amosa Komeńskiego rozpoczęło się sympozjum poświęcone „100-leciu POLSKIEJ BRONI PRZECIWLOTNICZEJ”. Prezes naszego Stowarzyszenia płk (s) Mirosław ROCHMANKOWSKI przywitał zaproszonych gości, prelegentów oraz pozostałych uczestników sympozjum. Pierwszym z prelegentów był płk dr (s) Zbigniew MOSZUMAŃSKI, który przedstawił wykład pt. „Artyleria przeciwlotnicza Wojska Polskiego w latach 1918 – 1939”. Na wstępie opisał 201811012 17genezę powstania i narodziny polskich wojsk przeciwlotniczych w okolicach twierdzy Bobrujsk. Następnie omówił wkład wojsk przeciwlotniczych w działania wojenne w czasie wojny polsko-rosyjskiej 1920 roku. W dalszej części płk MOSZUMAŃSKI przedstawił kolejne etapy tworzenia polskich wojsk przeciwlotniczych w okresie II Rzeczpospolitej, ich organizacji, organizacji szkolenia kadry przeciwlotniczej i jej doskonalenia bojowego. Wykład ubarwiony został pokazem zdjęć z tamtego okresu, niektórych wręcz unikalnych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy.

Następnym prelegentem miał być płk prof. dr hab. inż. (s) Marian KOPCZEWSKI, którego wykład pt. „Obrona przeciwlotnicza w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz 1. i 2. Armii Wojska Polskiego” miał zapoznać nas z udziałem i działaniami wojennymi polskich wojsk przeciwlotniczych w okresie II wojny światowej. Niestety z przyczyn obiektywnych nie mógł przybyć na sympozjum i wygłosić prelekcji. Jednak skrótowo temat ten omówił w zastępstwie następny z prelegentów sympozjum płk dr (s) Marek ANDRUSZKIEWICZ. Po tym krótkim przedstawieniu tematu uczestnictwa polskich wojsk przeciwlotniczych w działaniach wojennych w czasie II wojny światowej płk ANDRUSZKIEWICZ przeszedł do własnej prezentacji pt. „Rozwój wojsk obrony przeciwlotniczej wojsk lądowych po drugiej wojnie światowej”. Swoje wystąpienie, również poszerzone o bogatą kolekcję zdjęć i schematów, rozpoczął od omówienia rozwoju uzbrojenia polskich wojsk przeciwlotniczych, szczególnie skupiając się na rakietyzacji wojsk (uzbrojeniem rosyjskim), ale również uzupełnieniem uzbrojenia polskimi konstrukcjami. W następnej części przedstawił zmiany organizacyjne struktur dowództw i jednostek przeciwlotniczych na przestrzeni okresu powojennego do czasów współczesnych. Na zakończenie zapoznaliśmy się z organizacją i zasadami współczesnego szkolenia kadr przeciwlotniczych.

Ostatni wykład wygłoszony przez mjr mgr (s) Krzysztofa HANDKE pt. „Leszczyńscy przeciwlotnicy w 100-leciu polskiej broni przeciwlotniczej” przybliżył nam tematykę jednostek przeciwlotniczych stacjonujących w leszczyńskim garnizonie w okresie po II wojnie światowej od jednostek typowo przeciwlotniczych: 3 Łużyckiej DAPLOT poprzez 86paplot, 80paplot (69paplot), a następnie 69 Leszczyński Pułk Przeciwlotniczy (rozformowany w 2011 roku), po pozostałe dwa dywizjony rakietowe dołączone do 4Zpplot, po bataliony radiotechniczne wspomagające funkcjonowanie wojsk przeciwlotniczych. Na zakończenie omówił historię sztandarów leszczyńskich jednostek przeciwlotniczych oraz przedstawił poczet dowódców tych jednostek.

Sympozjum zakończył prezes naszego Stowarzyszenia płk (s) Mirosław ROCHMANKOWSKI dziękując prelegentom i uczestnikom. Szczególne słowa podziękowania i życzenia zgłębiania historii Wojska Polskiego, w tym również wojsk przeciwlotniczych, skierował do grona kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. 55 Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie przysłuchujących się z uwagą wykładom. Na zakończenie swojego wystąpienia prezes płk ROCHMANKOWSKI poprosił o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci żołnierzy 1 Dywizji Piechoty, którzy polegli w bitwie pod Lenino 75 lat temu. Tym wzniosłym akcentem zakończone zostało sympozjum poświęcone 100-leciu polskiej broni przeciwlotniczej.

201811012 45

Zamierzenia i uroczystości, jakie odbyły się w tym dniu postanowiliśmy zakończyć spotkaniem członków Stowarzyszenia, zaproszonych gości, prelegentów i przyjaciół Stowarzyszenia. Spotkanie odbyło się w kameralnej atmosferze restauracji „MAMUT” na Nowym Rynku w Lesznie. Stało się ono ponownie okazją do wspomnień z okresu pracy i służby.

 

 

Do oglądnięcia zdjęć z uroczystości 12 października zapraszamy do naszej galerii. Kliknij tutaj.

Imieniny

Środa, 17-07-2019, Imieniny obchodzą Aleksander, Aleksy, Andrzej
Do końca roku pozostało: 168 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

963135
DzisiajDzisiaj512
WczorajWczoraj912
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2953
Bieżący miesiącBieżący miesiąc27526
WszyscyWszyscy963135