Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

PAMIĘTAMY

20180324 2ś.p.  kpt. Marek KĘDZIERSKI

24 marca przypadła 65 rocznica urodzin ś.p. kpt. Marka Kędzierskiego oficera 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego. Przygodę z wojskiem rozpoczął w 1976 roku rozpoczynając studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie i dalej, w różnych garnizonach, trwała ona przez 31 lat. Przez ten czas z wielkim oddaniem i zamiłowaniem wykonywał obowiązki w jednostkach OPL w Czerwieńsku, Międzyrzeczu, Ząbkowicach Śląskich a od 1988 roku w leszczyńskim pułku zyskując uznanie podwładnych, kolegów i przełożonych. Przeszedł różne stanowiska służbowe: dowódcy plutonu, dowódcy baterii, oficera operacyjnego SD, oficera sztabu dywizjonu. Najlepiej czuł się w polu przy sprzęcie z żołnierzami, w swoim żywiole był zawsze na nadmorskim poligonie. Pasją jego, której poświęcał wiele czasu, była historia II wojny światowej, broni przeciwlotniczej i falerystyka. Czas wolny poświęcał na rzecz Sali tradycji 69 pułku uzupełniając i porządkując jej zbiory. Często spotykał się z młodzieżą, przybliżając historię Wojska Polskiego oraz garnizonu Leszno.                                                              

      Po przejściu do rezerwy aktywnie włączył się w działalność Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego i Garnizonu Leszno jednocześnie będąc nieetatowym kustoszem Sali Tradycji pułku. Był nauczycielem patriotyzmu i tradycji, organizatorem i wykonawcą wielu wystaw poświęconych historii wojska polskiego i garnizonu Leszno. Twierdził, że żołnierzem jest się zawsze do końca swoich dni. Tej szlachetnej i patriotycznej idei został do końca. Zmarł 20 sierpnia 2011 roku, pochowany został na leszczyńskim cmentarzu przy ulicy Osieckiej z wojskowymi honorami.

Na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy rozkazem dowódcy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego Sala Tradycji pułku otrzymała imię „kpt. Marka KĘDZIERSKIEGO”.


20180324 1

 

Pamiętamy.

 

W rocznicę urodzin delegacja Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy, koledzy ppłk (s) Andrzej Izydorczyk i mjr (s) Krzysztof Handke odwiedziła grób ś.p. kpt. Marka Kędzierskiego zapalając znicz oraz tradycyjnie zatykając biało-czerwoną chorągiewkę jako znak pamięci.

Imieniny

Środa, 24-07-2024, Imieniny obchodzą Antoni, Kinga, Krystyna
Do końca roku pozostało: 161 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2621421
DzisiajDzisiaj95
WczorajWczoraj763
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2098
Bieżący miesiącBieżący miesiąc25808
WszyscyWszyscy2621421