Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

20180222 0122 lutego 1983 roku to data śmierci ostatniego dowódcy 55. Poznańskiego pułku piechoty płk Władysława Wiecierzyńskiego. Został on pochowany na cmentarzu parafialnym przy ul. Kąkolewskiej w Lesznie. Gdy zmarł, niedane mu było odejść na wieczną wartę z honorami należnymi dowódcy pułku. Dopiero po dwudziestu pięciu latach z inicjatywy naszego Stowarzyszenia 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” oraz Zespołu Szkół Technicznych im. 55. Poznańskiego Pułku Piechoty zorganizowane zostały uroczystości dla uczczenia pamięci ostatniego dowódcy 55. Poznańskiego pułku piechoty.

22 lutego 2008 roku przy grobie Pułkownika żołnierze 69. Leszczyńskiego pułku przeciwlotniczego i harcerze 16. Leszczyńskiej Drużyny zaciągnęli honorową wartę, nad grobem pokłonił się sztandar wojskowy, kompania honorowa oddała ostatnią salwę, delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Minęło następnych dziesięć lat, nasza pamięć o płk Wiecierzyńskim nie wygasła, ale zły stan nagrobka grobu płk Wiecierzyńskiego zdopingował nas do podjęcia inicjatywy postawienia nowego nagrobka, godnego tak znamienitej osobistości, żołnierza Wojska Polskiego z okresu międzywojennego, do końca swojego życia związanego z Lesznem i regionem leszczyńskim.

W 35. rocznicę jego śmierci 22 lutego 2018 roku stanęliśmy przy nowym nagrobku płk Wiecierzyńskiego, aby ponownie pokłonić się i oddać hołd żołnierzowi – dowódcy 55. Poznańskiego pułku piechoty.

Uroczystość poprowadził wiceprezes naszego Stowarzyszenia kol. mjr (s) Jerzy Domański. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz20180222 16 samorządowych – Prezydent  Miasta Leszna p. Łukasz Borowiak, Wiceprezydent Miasta Leszna p. Piotr Jóźwiak, Starosta Leszczyński p. Jarosław Wawrzyniak, Kierownik Delegatury WlkpUW p. Zenon Jóźwiak, dziekan dekanatu leszczyńskiego ks. Jan Majchrzak, kapelan ks. mjr Grzegorz Bechta, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych oraz szkół leszczyńskich, członkowie naszego Stowarzyszenia i mieszkańcy Leszna. Był też akcent wojskowy – 1. Leszczyński dywizjon przeciwlotniczy wystawił posterunek honorowy a 19. Samodzielny Oddział Geograficzny wystawił poczet sztandarowy.

Kol. Domański podziękował wszystkim, którzy dzięki inicjatywie naszego Stowarzyszenia udzielili wsparcia w realizacji tego przedsięwzięcia:

- Prezydentowi Miasta Leszna p. Łukaszowi Borowiakowi,

- firmom leszczyńskim :Leszczyńskiej Fabryce Pomp oraz firmie ASTROMAL,

- pp. Zenonowi Maciejewskiemu i Jackowi Adamczakowi,

- oraz kolegom – członkom naszego Stowarzyszenia.

Słowa podziękowania skierował również do twórcy projektu nagrobka artysty-plastyka p. Wojciecha Akuszewskiego oraz do wykonawcy nagrobka firmie p. Jerzego Nowaka.

W dalszej części uroczystości kol. Krzysztof Handke przybliżył postać płk Władysława Wiecierzyńskiego, jego żołnierskie losy od 1920 roku po kampanię wrześniową w 1939 roku.

20180222 32Następnie głos zabrał Prezydent Leszna p. Łukasz Borowiak, dziękując za tak wspaniałą inicjatywę i przypominając zasługi płk Wiecierzyńskiego dla Leszna i jego rozwoju po II wojnie światowej, między innymi o tworzeniu Spółdzielni Inwalidów „Kopernik”.

Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie nowego nagrobka przez ks. dziekana Jana Majchrzaka i kapelana ks. mjr Grzegorza Bechtę. Odmówiliśmy  modlitwę za płk Wiecierzyńskiego, po której odegrana została pieśń „Śpij kolego”.

Końcowym akcentem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje.

Serdecznie zapraszamy do oglądnięcia zdjęć z dzisiejszej uroczystości do naszej galerii. Zdjęcia z tej uroczystości uzupełniliśmy historycznymi zdjęciami z żołnierskiego życia płk Wiecierzyńskiego w czasie jego dowodzenia 55. Poznańskim pułkiem piechoty w Lesznie w latach 1935-1939.  Kliknij tutaj.

Imieniny

Środa, 24-07-2024, Imieniny obchodzą Antoni, Kinga, Krystyna
Do końca roku pozostało: 161 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2621391
DzisiajDzisiaj65
WczorajWczoraj763
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2068
Bieżący miesiącBieżący miesiąc25778
WszyscyWszyscy2621391