Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

gora

sesja201722 czerwca 2016 roku Sejm RP ustanowił rok 2017 rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W dniu 5 grudnia 2017 roku przypadła 150. rocznica urodzin Marszałka. Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69 Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA” i Garnizonu Leszno postanowiło dołożyć cegiełkę do obchodów rocznicy urodzin wielkiego Polaka i zorganizowało Sesję popularno-naukową połączoną z otwarciem Wystawy poświęconej osobie pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Sesja i otwarcie wystawy odbyły się w dniu 6 grudnia 2017 roku w Bibliotece Uczelnianej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Sesję popularno-naukową rozpoczął Prezes Stowarzyszenia kolega płk dypl. (s) Mirosław ROCHMANKOWSKI witając zaproszonych i zgromadzonych gości. Złożył również podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tych dwóch wydarzeń  - sesji i wystawy, szczególnie dziękując Urzędowi Miasta za finansowe wsparcie, PWSZ za udostępnienie swoich pomieszczeń i pomoc w organizacji sesji i wystawy, Dowódcy 19SOG za pomoc w wykonaniu plansz do wystawy oraz innym osobom udzielającym pomocy i wspierającym eksponatami wystawę. Następnie przekazał prowadzenie sesji prof. nadzw. dr hab. Aleksandrowi WOŹNEMU, który jako pierwszy20171206 03 wygłosił prelekcję nt. „Dylematy Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Poruszył wiele wątków, często mało lub w ogóle nieznanych z życia Marszałka Piłsudskiego, jego działalności politycznej i wojskowej, uwypuklając troski i dylematy, z jakimi borykał się Józef Piłsudski w swoim życiu, a szczególnie w dążeniu do niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej oraz pomnażania jej wzrostu i siły w okresie międzywojennym. Drugi z prelegentów dr Eugeniusz ŚLIWIŃSKI przedstawił syntetycznie wkład, podstawowe fakty i osobiste zaangażowanie Józefa Piłsudskiego w odzyskanie niepodległości przez Polskę w prelekcji nt. „Józef Piłsudski – droga do niepodległości”. Następny prelegent mjr (s) mgr Krzysztof HANDKE zapoznał zebranych z faktami historycznymi i pamiątkami potwierdzającymi związki Marszałka Józefa Piłsudskiego z Lesznem wygłaszając prelekcję nt. „Leszczyńskie ślady Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Ostatnią prelekcję nt. „Kobiety Józefa Piłsudskiego” wygłosił ppłk (s) mgr  Zdzisław POCH odsłaniając prywatną sferę osobowości Marszałka, podając wiele nieznanych szerzej szczegółów z życia prywatnego i ubarwiając je anegdotami.

20171206 28Po zakończeniu sesji popularno-naukowej wszystkich uczestników i gości zaproszono do zwiedzenia wystawy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Wystawa jest eksponowana w Bibliotece Uczelnianej PWSZ. Obejmuje ona kilkadziesiąt plansz przedstawiających jego życie i działalność polityczną i wojskową, jego zasługi w odzyskaniu niepodległości Rzeczpospolitej oraz utrzymania państwowości w okresie międzywojennym. Znalazły się również szczegóły z życia prywatnego oraz lżejszy materiał przedstawiający sylwetkę Marszałka w karykaturze. Plansze uzupełniono o eksponaty w postaci książek traktujących o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego, odznaczeń i dokumentów świadczących o jego życiu i zasługach dla II Rzeczypospolitej.

Dla wszystkich chętnych istnieje możliwość zwiedzenia wystawy: w każdą środę w godz. 10:30 do 15:00 i w każdy piątek w godz. 11:15 do 17:00, natomiast w okresie świątecznym i noworocznym tj. od 20 grudnia do 31 stycznia w godzinach otwarcia biblioteki tj. poniedziałek do środy od 9:00 do 15:00, czwartek i piątek od 10:00 do 17:00.

Zwieńczeniem obchodów 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego był Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania pod batutą kapelmistrza mjr Pawła JOKSA, który odbył się 8 grudnia 2017 roku o godz. 17:00 w Auli PWSZ im. Jana Amosa Komenskiego w Lesznie przy ul. Mickiewicza 5.

Zapraszamy również do naszej galerii do oglądnięcia zdjęć z sesji popularno-naukowej, wystawy i koncertu. Kliknij tutaj.

Imieniny

Środa, 24-07-2024, Imieniny obchodzą Antoni, Kinga, Krystyna
Do końca roku pozostało: 161 dni

ZEGAR

Licznik odwiedzin

2621396
DzisiajDzisiaj70
WczorajWczoraj763
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2073
Bieżący miesiącBieżący miesiąc25783
WszyscyWszyscy2621396